«Αγιοι»: Με 4άρα στην επόμενη φάση

Ο προπονητής των «Αγίων» Γιώργος Φραντζέσκου μαζί με την «ψυχή» της ομάδας, ιερέα Αναστάσιο Σαλαπάτα και τον Noyan Tajbakhsh που πέτυχε χατ τρικ στο 4-2 των «Αγίων». Φωτογραφία: St panteleimon FC

Μία ακόμα νίκη για τους «Αγιους» του Λονδίνου. Η ομογενειακή ομάδα του Αγίου Παντελεήμονα επικράτησε με 4-2 της AFC Spelthorne στο 2ο γύρο του Intermediate Cup του Middlesex.
Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά για την AFC Spelthorne αλλά ο πορτιέρε των «Αγίων», Ντόναλντ Μανάν, ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και σταμάτησε πολλά σουτ, ενώ παράλληλα έδειχνε αυτοπεποίθηση στους συμπαίκτες του. Μάλιστα πρώτος το μήνυμα έπιασε ο Noyan Tajbakhsh που άνοιξε το σκορ για λογαριασμό των «Αγίων» στο πρώτο 20λεπτο.

Από κει και πέρα το παιχνίδι έγινε κάπως… δυνατό με τον διαιτητή να το κρατάει χρησιμοποιώντας κίτρινες κάρτες.
Στην επανάληψη οι «Αγιοι» μπήκαν με… χίλια, όμως αντί να πετύχουν 3-4 γκολ βρέθηκαν στο 1-1 στο 60ό λεπτό.
Το γκολ έβαλε την ομογενειακή ομάδα στην «πρίζα» και ο Tiago Goncalves με βραζιλιάνικη εκτέλεση φάουλ έβαλε και πάλι τους «Αγιους» σε θέση οδηγού στο σκορ, 2-1, στο 72’.
Μία συνολικά αμυντική αδράνεια και αρκετή δόση τύχης για τους AFC Spelthorne έφερε το 2-2, όμως πολύ γρήγορα ο Tajbakhsh κέρδισε πέναλτι. Εκανε το 3-2 και με κεφαλιά το 4-2 για τους Αγίους, κλειδώνοντας την πρόκριση στο Κύπελλο.
Την επόμενη εβδομάδα οι «Αγιοι» παίζουν στο σπίτι στην Premier Division, έναντι της Pitshanger Dynamo FC, για το πρωτάθλημα.