Αδικο για τον Παγκύπριο το 1-1 με τα Lansdowne Bhoys

Ο Παγκύπριος (φωτογραφία: Ντ. Αυλωνίτης).

Χωρίς νικητή έληξε το εξ αναβολής ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Παγκύπριο και τους γηπεδούχους Lansdowne Bhoys. To 1-1 ήρθε μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα αντάξιο της ιστορίας των δύο ομάδων και δικαίως αποτελεί το πιο «καυτό» ζευγάρι των τελευταίων ετών. Αποτέλεσμα όμως που είναι άδικο για τον Παγκύπριο, που ήταν καλύτερος από τον αντίπαλο, ο οποίος ισοφάρισε στο 88ο λεπτό του αγώνα. Ο Παγκύπριος έφτασε πολύ κοντά σε ένα «μεγάλο»… διπλό παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο και μάλιστα χωρίς τον δαιμόνιο Ανδρέα Χρόνη, αλλά και τους βασικούς Palacio και Diogo.

Από το πρώτο σφύριγμα του αγώνα οι δύο ομάδες έδειξαν ότι θα παίξουν ποδόσφαιρο ποιότητας, με πλούσιο θέαμα και πολλές δημιουργικές φάσεις. Και όντως έτσι ήταν. Σπουδαίο ποδόσφαιρο από τις ομάδες που τα τελευταία 3 χρόνια έχουν βρεθεί δύο φορές στον τελικό του Κοσμοπόλιταν Λιγκ, με δυνατές μονομαχίες και πολλές ευκαιρίες με την πιο σημαντική αυτή του Παγκύπριου στο 36’ με το δοκάρι στο πλασέ του Himeno.

Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου συνεχίστηκε και στο δεύτερο. Καλό ποδόσφαιρο, η μπάλα πάνω – κάτω συνεχώς, ασταμάτητο τρέξιμο, πρέσινγκ παντού, παιχνίδι με ή χωρίς την μπάλα, με τον Παγκύπριο να προσπαθεί να ανοίξει το σκορ και να «παγώσει» τον γηπεδούχο. Τα πολλά συστήματα και οι εσωτερικές αλλαγές του Στρατή Μαστροκυριάκου απέφερε καρπούς στο 62ο λεπτό, όταν από πάσα «πάρε βάλε» του Himeno ο Betoya με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Οπως ήταν αναμενόμενο μετά το γκολ τα Lansdowne Bhoys θα ασκούσαν πολύ μεγαλύτερη πίεση για να φτάσουν στην ισοφάριση. Αλλά αυτό το περίμενε ο έμπειρος Αχαιός τεχνικός και γι αυτό πάνω στα πανηγύρια των παιχτών του τούς έδινε οδηγίες να παίξουν γρήγορα στα κενά που θα άφησαν στην άμυνά τους οι των Lansdowne Bhoys. Οπως κι έγινε. Οι παίκτες του Παγκύπριου έπαιξαν στην κόντρα, έπαιξαν με τα κενά στον μεσοαμυντικό χώρο των Lansdowne Bhoys αλλά παρά τις πολλές και μεγάλες ευκαιρίες δεν κατάφεραν να βάλουν ένα δεύτερο γκολ και να «καθαρίσουν» την νίκη.

Και όπως γίνεται με την ομάδα που χάνει ευκαιρίες, η δεν «σφραγίζει» το «τρίποντο», την τιμώρησε ο άγραφος νόμος. Σε μία επίθεση των Lansdowne Bhoys είχαμε μία στιγμιαία αδράνεια των παιχτών του Παγκύπριου και 1-1 με κεφαλιά στο 88’. Αλλωστε ομάδες με έμπειρους παίκτες όπως των Lansdowne Bhoys θέλουν 100% συγκέντρωση γιατί το ελάχιστο λάθος τον κάνουν γκολ. Η αλήθεια όμως είναι ότι υπήρχε επιθετικό φάουλ του σκόρερ αλλά…

«Θα μπορούσαμε να κερδίσουμε. Λίγο θέλαμε. Δεν πειράζει. Αυτό που τελικά κρατάμε από το ματς είναι η καλή εικόνα που έδειξε η ομάδα, το ότι παραμένει αήττητη αν και παρατάχθηκε χωρίς τρεις βασικούς παίκτες της. Αυτό δείχνει ότι είναι δεμένη ομάδα και κάνει καλή δουλειά», τόνισε μετά το ματς ο προπονητής του Παγκύπριου, Στρατής Μαστροκυριάκος.
ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΣ (Μαστροκυριάκος): Stackmiller, Σπανός, Riley, Ονησιφόρου, Tchoukriel, Camara, Iosifidis, Betoya, Himeno, Matteo (75’ Esteves), Scheiderman (78’ Τομάτος).