ΑΕΛ – Απόλλων 0-1: Πήρε το ντέρμπι, μείωσε τη διαφορά

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής του λεμεσιανού ντέρμπι στο κατάμεστο Τσίρειο για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος «Γλαύκος Κληρίδης». Οι «γαλάζιοι» νίκησαν 1-0 την γηπεδούχο ΑΕΛ και μείωσαν την διαφορά τους από την κορυφή της βαθμολογίας στους τρεις βαθμούς.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο 3ο λεπτό με το γκολ του Καμέλ Μεριέμ με δυνατό σουτ εντός περιοχής, μετά από ασίστ του Χάμπου Κυριάκου, και αποτέλεσε την ρεβάνς για τον Απόλλωνα για την ήττα του πρώτου γύρου. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Απόλλωνα απέναντι στην ΑΕΛ για το πρωτάθλημα, καθώς τελευταία φορά ήταν στις 13/2/2011.

Στον αντίποδα, η ΑΕΛ γνώρισε την πρώτη ήττα μετά από 16 αγώνες, ενώ ήταν και η πρώτη ήττα σε αγώνες ντέρμπι απέναντι σε ομάδες της πρώτης εξάδας. Η ομάδα του Ιβάιλο Πέτεφ διατήρησε την μπάλα στην κατοχή της στην συνέχεια και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, όμως υστέρησε στην τελική προσπάθεια, αντίθετα ήταν ο Απόλλωνας που είχε καλές ευκαιρίες για να φτάσει σε δεύτερο γκολ με την τακτική των αντεπιθέσεων.

Η ΑΕΛ συνεχώς γυρόφερνε την περιοχή του Βάλε, ωστόσο ο Πορτογάλος τερματοφύλακας του Απόλλωνα βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα, ενώ και η ανασταλτική λειτουργία των «γαλάζιων» ήταν εξαιρετική. Η προσπάθεια της ΑΕΛ να σκοράρει άφησε κενά στα μετόπισθεν, με συνέπεια οι παίκτες του Απόλλωνα να βρουν χώρους, και να χαθούν δύο καλές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά με Ρέϊνα και Λόπες.

ΑΕΛ (Ιβάιλο Πέτεφ): Φεγκρούς, Αιρόσα, Καρλίτος, Ποτοκάρ, Ντεντέ, Γκέντσιεφ (64’ Οχένε), Νικολάου, Μπεμπέ, Μοντέιρο, Οριόλ (81’ Eμπο), Ινταμπντελάι (63’ Καλουτζέροβιτς).

ΑΠΟΛΛΩΝ (Χριστάκης Χριστοφόρου): Βάλε, Στυλιανού, Μερκής, Καρυπίδης, Ρομπέρ, Κυριάκου (86’ Γκαρσία), Γκουγιόν, Μεριέμ, Παπουλής (90+7’ Παπουλής), Σανγκόι, Ρέινα (77’ Λόπες).