Ανάσα για Δόξα, 1-0 τον Εθνικό

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Επιτέλους νίκη για την Δόξα, που μετά από πολύ μεγάλο διάστημα επανήλθε στις επιτυχίες κερδίζοντας τον Εθνικό με σκορ 1-0 μέσα στο Μακάρειο. Ηταν η πρώτη νίκη με τον Δημήτρη Ιωάννου στον πάγκο, που ανέβασε την ομάδα στους 33 βαθμούς, ενώ άφησε τον Εθνικό στους 32.

Χρυσός σκόρερ για την ομάδα της Κατωκοπιάς ήταν ο Βιλέλα στο 82’, ενώ ο Εθνικός είχε την ευκαιρία να κλέψει το βαθμό στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα βρήκε στο δοκάρι!

Τραγική η διαιτησία του Χρίστου Ηλία, αφού δεν υπέδειξε τέσσερα πέναλτι, δύο για κάθε ομάδα, ενώ θα έπρεπε να αποβάλει τον Ταλ για χτύπημα σε παίκτη της Δόξας…

ΔΟΞΑ (Δημήτρης Ιωάννου): Ματέο, Μπακέρο, Τορτολέρο, Νίλσον Αντόνιο (57’ Ράμος), Ρόντρι, Σουάρες (67’ Πογιατζιής), Οικονομίδης, Πάβλοβιτς, Καρλίτος, Βιλέλα, Λεάντρο (90’ Πεδρίνιο).

ΕΘΝΙΚΟΣ (Απόστολος Μακρίδης): Κουντούλ, Αουρέλιο, Φραγκέσκου, Ταλ, Αντέλκοβιτς, Σοάρες, Στόλερ, Σίλας, Λεντέσμα (7’ Αμεσάν), Χριστοφή (46’ Μπούργκιτς), Τσιντί.