Ανατροπή νίκης της Κύπρου στο Καζακστάν

Cyprus players celebrate after Cyprus' Pieros Sotiriou scored his side's opening goal during the Euro 2020 group I qualifying soccer match between Kazakhstan and Cyprus at the Astana Arena stadium in Nur-Sultan, Kazakhstan, Thursday, Oct. 10, 2019. (AP Photo)

Σπουδαία νίκη για την Εθνική Κύπρου απέναντι στο Καζακστάν με 2-1 -για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2020- παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γερλάνοβ στο 34’ ωστόσο στην επανάληψη η Εθνική μας γύρισε το ματς με γκολ των Σωτηρίου στο 73’ και Ιωάννου στο 84’.
Πρώτη καλή φάση για την Εθνική μας ήρθε στο 4’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Χάμπου όμως η κεφαλιά του Λαΐφη ήταν άστοχη με την μπάλα να περνάει έξω.

Στο 10’ οι γηπεδούχοι βρήκαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Εγινε το γύρισμα από αριστερά, ο Κουάτ που κινήθηκε στο πρώτο δοκάρι έκανε την προβολή όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.
Στο 21’ ο Κωστή δοκίμασε ένα σουτ όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Παπουλής έκανε το πλασέ όμως ο Νεπογκότοβ έδιωξε σε κόρνερ.
Το Καζακστάν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 34’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ έγινε μια κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά από κοντά ο Γερλάνοβ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και έκανε το 1-0.
Εξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με αντεπίθεση αφού η άμυνα της Εθνικής μας ήταν σε ανισορροπία όμως το σουτ του Σουγιουμπάγιεβ ήταν εντελώς άστοχο.
Στο επόμενο λεπτό, στο 41’ ο Κουάτ βγήκε τετ-α-τετ με τον Παναγή με τον Κύπριο τερματοφύλακα να κάνει τεράστια απόκρουση και να κρατάει το 1-0.

Στην επανάληψη η Εθνική μας ομάδα είχε την κατοχή της μπάλας, κέρδισε μέτρα ωστόσο αδυνατούσε να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη κατάσταση στην εστία του Νεπογκότοβ.
Στο 67’ ο Κυριάκου δοκίμασε ένα μακρινό σουτ όμως ήταν άστοχο.
Το γκολ που έψαχνε η Εθνική μας το πέτυχε στο 73’! Ο Σπόλιαριτς έκανε μια εξαιρετική σέντρα με το δεξί και ο Πιέρος Σωτηρίου με κεφαλιά έκανε το 1-1.
Η Εθνική μας έχασε νέα ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα. Ο Σπόλιαριτς έκανε ακόμα μια γλυκιά σέντρα, ο Ιωάννου έκανε την κεφαλιά όμως ο Νεπογκότοβ κατάφερε να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
Δοκάρι για το Καζακστάν στο 79’. Ο Βορογκόφσκι έκανε την κοντινή προβολή με την μπάλα να χτυπάει πρώτα στον Λαΐφη και μετά στο αριστερό κάθετο δοκάρι.
Στο 84’ η Εθνική μας έφερε τούμπα όλο το ματς! Ο Κωστή έκανε τη συρτή μπαλιά από τα δεξιά και ο Ιωάννου με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-1.

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Νεπογκόντοφ, Μάλιγ, Γερλάνοφ, Κουάτ (90’ Ταγιμπέργκεν), Αμπικέν (80’ Φεντίν), Ισλαμχάν, Βορογκόφσκι, Ζανγκιλισμπάι (61’ Κιζνιτσένκο), Πέρτσουκ, Μαρόκιν, Σουγουμπάεφ.
ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Μερκής (61’ Σπόλιαριτς), Λαίφης, Κούσουλος, Κυριάκου, Αρτυματάς, Κωστή, Ιωάννου, Μιντίκκης (46’ Ζαχαρίου), Παπουλής (88’ Μαργκάσα), Σωτηρίου.