Ανεβασμένη αλλά… άσφαιρη (0-0) η ΑΕΚ

Βελτιωμένη μεν, χωρίς να εντυπωσιάσει δε, η ΑΕΚ έμεινε το Σάββατο στο φιλικό 0-0 με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Η «Ενωση» ήταν ανώτερη σε ένα γενικά μέτριο ματς. Είχε δοκάρι και αρκετές κλασικές ευκαιρίες, δεν μπόρεσε όμως να βρει δίχτυα. Από την πλευρά τους, οι Περιστεριώτες είχαν τρεξίματα και παρουσιάστηκαν σοβαροί, ενόψει της πρώτης τους αναμέτρησης με τη Ντιναμό Μπρεστ για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Ατρόμητος μπήκε με περισσότερη ορμή στο παιχνίδι από την ΑΕΚ. Ωστόσο, το πρώτο τέταρτο του ματς είχε κυρίως λάθη στη μεσαία γραμμή και ελάχιστες τελικές. Η πρώτη από αυτές, ήταν στο 5′ για τους γηπεδούχους, όμως ο Μπάρκας μπλόκαρε το σουτ του Ενσικουλού. Από εκεί και πέρα, έπρεπε να περάσουν άλλα οκτώ λεπτά για να δούμε κάτι αξιοσημείωτο για την «Ενωση». Ο Λιβάγια κινήθηκε μακριά από την περιοχή, τροφοδότησε τον Γιακουμάκη, αλλά νικήθηκε από τον Ρισβάνη προτού βγει σε θέση τετ-α-τετ με τον Μίρκοβιτς.

Τίποτα το αξιοσημείωτο δεν είχαμε στη συνέχεια, με τη ζέστη που επικρατούσε να επηρεάζει τις δύο ομάδες. Στο 23′ οι γηπεδούχοι πάτησαν περιοχή με ωραίο συνδυασμό. Ο Μούγιακιτς ήταν τελικός αποδέκτης της μπάλας, αλλά το πλασέ του κόντραρε πάνω στον Οικονόμου. Η μεγαλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου καταγράφησε στο 29′. Ο Λόπες βρήκε τον Αλμπάνη, εκείνος γύρισε, ο Λιβάγια έκανε το σουτ με τη μια, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της άμυνας του Ατρομήτου, αλλά βρήκε το αριστερό δοκάρι του Μίρκοβιτς.

Στο σημείο εκείνο ο «Δικέφαλος» βελτίωσε σημαντικά την εικόνα του και πάλι όμως δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικός. Ο Μπάρκας στο 34′ μπλόκαρε εύκολα ένα σουτ του Μανούσου, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα και μετά από μπέρδεμα στην άμυνα των Περιστεριωτών, ο Μπακασέτας σούταρε, με τη μπάλα να κοντράρει στα σώματα και να φεύγει κόρνερ. Πάντως, πριν βγει το ημίχρονο, η ΑΕΚ και πάλι έφτασε κοντά στο γκολ. Στο 45′ ο Μπακασέτας έκανε ασίστ στον Αλμπάνη, αυτός έκανε τη λόμπα προ του Μίρκοβιτς, αλλά δεν βρήκε στόχο, με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Αν ο ρυθμός ήταν κακός, στην επανάληψη έγιναν μαζεμένες αλλαγές και έπεσε ακόμα περισσότερο. Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους δεν είχαμε καθόλου φάσεις, με τους παίκτες των δύο ομάδων να προσπαθούν να βρουν ρυθμό και να συνδυαστούν. Η ΑΕΚ είχε μία ελαφρά υπεροχή, ωστόσο φτάσαμε στο 55′ για να απειλήσει. Τότε, ο Μπακασέτας σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα βρήκε στο πόδι του Καρασαλίδη και ο κίνδυνος απομακρύνθηκε για τον Ατρόμητο.

Δέκα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Γαλανόπουλου να βρεθεί σε θέση βολής, όμως έκανε κακή επιλογή και η προσπάθεια του έφυγε μακριά άουτ. Στο 68′ η «Ενωση» άγγιξε το 1-0. Ο Λόπες εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Γιακουμάκης βγήκε στην πλάτη της άμυνας και πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος, αλλά δεν βρήκε δίχτυα προ του Μέγιερι. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν ανώτεροι, είχαν τρεις κλασικές ευκαιρίες, αλλά δεν τις είχαν εκμεταλλευτεί και κάπου εκεί ο ρυθμός έπεσε και πάλι.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν φάση στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ… βραχυκύκλωσαν από τις νέες μαζεμένες αλλαγές. Από την πλευρά του, ο Λιβάγια δεν πατούσε καλά και έβγαζε νεύρα. Πάντως, στο τέλος, η ΑΕΚ πλησίασε σε δύο περιπτώσεις το γκολ. Αρχικά, στο 88′ ο Γιανούτσος βρήκε τον Μπότο, εκείνος έκανε το πλασέ στην κίνηση και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μέγιερι πιέστηκε από τον Μπογέ, έκανε λάθος, η μπάλα έφτασε στον Μπακασέτα, εκείνος με λόμπα προσπάθησε να τον πλασάρει και να σκοράρει, έβαλε ύψος και η προσπάθεια του έφυγε άουτ.

Σε κάθε περίπτωση, το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τους ανθρώπους του «Δικεφάλου» να… παγώνουν στο τέλος, όταν είδαν τον Τσιγκρίνσκι να αποχωρεί με πόνους στον τετρακέφαλο.

Ατρόμητος: Μίρκοβιτς, Νάτσος, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Γιαννούλης, Γαρουφαλιάς, Μάντσον, Μανούσος, Ενσικουλού, Μούγιακιτς, Κουλούρης
Επαιξαν και οι: Μέγερι, Βασιλακάκης, Μπρούνο, Σάκιτς, Καρασαλίδης, Μπουσούλασιτς, Ούμπιντες, Κωτσόπουλος, Ρισβάνης (81′ Στρούγγης), Μανούσος (77′ Νταβιώτης), Νάτσος.

ΑΕΚ: Μπάρκας (61′ Τσιντώρας), Μπακάκης, Λαμπρόπουλος (61′ Τσότσιτς), Οικονόμου (61′ Τσιγκρίνσκι), Λόπες (86′ Μπότος), Σιμόες, Γαλανόπουλος (81′ Γιαννούτσος), Αλμπάνης (46′ Χουλτ), Λιβάγια (86′ Γιούσης), Μπακασέτας, Γιακουμάκης (72′ Μπογέ).