«Αντίο» από Απόλλωνα με 0-3 από την Εβερτον

Ο Εστέμπαν Σακέτι σε μια «μονομαχία» με τον Κέβιν Μιραλάς (AP Photo/Petros Karadjias)

Με ήττα 3-0 από την Eβερτον στο ΓΣΠ αποχαιρέτισε το Γιουρόπα Λιγκ ο Απόλλωνας.
Παρά το γεγονός ότι η Eβερτον έκανε εκτεταμένο ροτέισον, εντούτοις κατάφερε να πάρει τη νίκη παίζοντας σε γενικές γραμμές καλύτερα από τον Απόλλωνα, που παρά την προσπάθεια δεν μπόρεσε να κλείσει με νίκη τις φετινές Ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις.
Δύο γκολ για την Eβερτον σημείωσε ο Λούκμαν, που ήταν σε εκπληκτική βραδιά και θα μπορούσε να πετύχει ακόμη και χατ-τρικ αν ήταν λίγο πιο τυχερός, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Βλάσιτς με ωραίο πλασέ στο 87ο λεπτό.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν επιθετικό ποδόσφαιρο χωρίς σκοπιμότητες.
Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι ήρθε από πλευράς Απόλλωνα μόλις στο 6ο λεπτό, με τον Παπουλή να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά, να φέρνει την μπάλα στο δεξί όμως το πλασέ του έφυγε ψηλά.
Στην συνέχεια ήταν σειρά της Εβερτον να απαντήσει στην ευκαιρία του Απόλλωνα με τον Λούκμαν, όμως ο Κίσσας απέκρουσε εντυπωσιακά κρατώντας το μηδέν. Ενα λεπτό μετά, ο Κίσσας είπε και δεύτερο όχι σε όμορφο πλασέ του Τσάρσλεϊ.

Στο 17ο λεπτό ο Σακέτι έπιασε δυνατό βολέ, αναγκάζοντας τον Ρόμπλες σε δύσκολη απόκρουση.
Τελικά η Εβερτον στο 21ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ, μετά από ωραία κεφαλιά ψαράκι του Λούκμαν που δεν μπόρεσε να σταματήσει ο Κίσσας.
Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των «ζαχαρωτών» από την επίτευξη του γκολ, ο Λούκμαν με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του στο 28ο λεπτό. Βρέθηκε έξω από την περιοχή, σήκωσε κεφάλι και με δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κίσσα που μάζεψε για δεύτερη φορά την μπάλα από τα δίχτυα της εστίας του.

Ο Απόλλωνας στην συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει, είχε κάποιες καλές ευκαιρίες με τον Παπουλή και τον Σαρδινέρο (32’), όμως αμφότεροι δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Ρόμπλες.
Ο Μιραλάς έχασε καλή ευκαιρία σε σουτ εκτός περιοχής στο 34ο λεπτό, ενώ στο 38ο λεπτό ο διαιτητής του αγώνα ακύρωσε καθαρό γκολ που σημέιωσε ο Φώτης Παπουλής για οφσάιντ.
Οπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλωνας ήταν αυτός που βρήκε την πρώτη ευκαιρία με τον Αλλαν στο 49ο λεπτό. Ο Βραζιλιάνος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως το σουτ του σταμάτησε στον Ρόμπλες.

Στο 57ο λεπτό ο Λούκμαν θα μπορούσε να πετύχει το χατ-τρικ, όμως ο Κίσσας αποσόβησε τον κίνδυνο που πήγε να δημιουργηθεί.
Προς το τέλος του αγώνα η Εβερτον έχασε διπλή ευκαιρία με τον Μιραλάς, τα σουτ του οποίου απέκρουσε ο Κίσσας, πρωτού ο Βλάσιτς διαμορφώσει το τελικό 3-0 με ωραίο πλασέ στο 87ο λεπτό.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Σ.Αυγούστη): Κίσσας, Σακέτι, Μαρτίνες (Πίττας), Αλαν, Ζοάο Πέδρο, Σαντάνα, Ρομπέρζ, Παπουλής, Σκέμπρι (60’ Ζελάγια), Πιτιάν, Σαρδινέρο (60’ Γιάκολις).
ΕΒΕΡΤΟΝ (Γκ.Σέξπηρ): Ρόμπλες, Σνάιντερλεν, Τσάρσλει (90+1’ Ντένι), Μιραλάς (88’ Γκόρντον), Κλάασεν, Μπέσιτς, Βλάσιτς, Λούκμαν, Φίνει, Μπάνινγκιμε, Χόρνμπι (82’ Μπρένχεντ).