«Απέδρασε» με 90-95 η ΑΕΚ

Με 36 πόντους ο Μάνι Χάρις οδήγησε την ΑΕΚ στο «διπλό» και στην πρόκριση. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση/ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ.

Ενα μεγάλο «διπλό» πήρε στην έδρα του Ρεθύμνου η ΑΕΚ με 95-90 και πλέον συγκεντρώνεται στον τελικό Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό. Μπορεί στην συντριπτική πλειοψηφία του ματς οι παίκτες του Ρεθύμνου, να ήταν πολύ καλύτεροι στο παρκέ, όμως στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο που κρίθηκαν όλα η ΑΕΚ έπαιξε εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη. Πλέον η «Ενωση» έχει ρεκόρ 10-6, ενώ το Ρέθυμνο «έπεσε» στο 7-9.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να μην παίζουν ιδιαίτερα καλή άμυνα και το Ρέθυμνο να προηγείται με 9-8 (στο 4’). Με 2/2 τρίποντα από Μούντι και Γιαννόπουλο οι γηπεδούχοι, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 5 πόντους (20-15 στο 7’) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 29-22. Στην δεύτερη περίοδο στο Ρέθυμνο, οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα μπήκαν δυνατά και με σερί 8-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ, μετά από πολλή ώρα με 30-29 (στο 13’), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους μικρό σερί (4-0) και πήραν ξανά «κεφάλι» στο σκορ (33-30 στο 14’). Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα διατήρησαν το προβάδισμα τους (40-37 στο 17’) και το πρώτο ολοκληρώθηκε με 46-43.

Το δεύτερο ημίχρονο του ματς, ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μειώνει στον πόντο (51-50 στο 23’) και να παρουσιάζει μία πολύ καλή εικόνα. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και αύξησαν πάλι την υπέρ τους διαφορά στο +5 (58-53 στο 26’), ενώ η διαφορά έφτασε και τους 8 πόντους (67-59 στο 28’) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την ΑΕΚ να μειώνει σε 69-65.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα με σερί 12-5 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 77-74 και διέθεταν πλέον την ψυχολογία για να πάρουν το διπλό. 5 λεπτά πριν το φινάλε η «Ενωση» ήταν το φαβορί για την νίκη, αφού είχε πλέον προβάδισμα 6 πόντων (82-76) και το Ρέθυμνο έμοιαζε «χαμένο» στο παρκέ. Η διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι έφτασε και τους 10 πόντους (88-78 στο 38’) και πλέον ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί. Οι γηπεδούχοι μείωσε στο τελευταία λεπτό σε 88-82 έπειτα από σερί 6-0, όμως η ΑΕΚ διαχειρίστηκε σωστά στο προβάδισμα της και πήρε τελικά την νίκη με 95-90.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 46-43, 69-65, 90-95.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιώργος Βετούλας) Αρμστεντ 8, Ντάνιελς 2, Γκούντγουιν 19, Κώττας, Χριστοδούλου 5 (1 τρ.), Μούντι 25 (4), Στεφανίδης 1, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Λι 7, Γιαννόπουλος 15 (4), Μόρισον 8 (2).
ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα) Πάντερ 10 (1), Τζέιμς 7, Γκριν 10 (1), Χάρις 23 (2), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος 3, Ατιτς, Μωραίτης, Μαυροειδής 18, Καββαδάς 3, Χάντερ 13.