ΑΠΟΕΛ: Ανετη πρόκριση με «Μπίδη» και Μαντούκα

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Κάνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ επιβλήθηκε της Αλκής στο ΓΣΠ με 3-0 και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Coca Cola.

Πρωταγωνιστές στη νίκη – πρόκριση των «γαλαζοκίτρινων» ήταν ο Χαραλαμπίδης που σκόραρε δύο φορές και ο Μαντούκα που ήρθε από τον πάγκο, μεταμόρφωσε επιθετικά την ομάδα του και χρίστηκε με τη σειρά του σκόρερ.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο, δημιούργησε ελάχιστες καλές ευκαιρίες.  Στο 35’ ο Ντε Βινσέντι στάθηκε άτυχος καθώς με σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Το αγχωτικό 0-0 του πρώτου ημιχρόνου, όμως, έγινε μέσα σε ένα 20λεπτο στο δεύτερο μέρος 2-0 και ο ΑΠΟΕΛ «καθάρισε» από νωρίς την υπόθεση πρόκριση. Σε αυτό βοήθησε η είσοδος του Μαντούκα που έδωσε νέα πνοή στην επίθεση.

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Χιώτης, Σέρζιο, Κακά, Ολιβέιρα, Αντωνιάδης (61’ Βινίσιους), Χαραλαμπίδης (76’ Χριστούδιας), Αρτυματάς (46’ Μαντούκα), Μοράις, Αλεξάδρου, Ντε Βινσέντι, Σέρινταν (61’ Σαντίν).

ΑΛΚΗ (Κώστας Καϊάφας): Στυλιανού, Χριστοφίδης, Καστάνας, Κονομής, Χριστοφή, Λίλλης (70’ Χαραλάμπους), Φυλακτού, Μουσταφά, Κυπριανού, Παναγιώτου (70’ Κωνσταντίνου), Δημητρίου.

Σκόρερ: 46’, 74’ Χαραλαμπίδης, 65’ Μαντούκα.