Απόδραση (1-0) με Καμαρά από το «Γεντί Κουλέ»

Ο Μαντί Καμαρά έχει πετύχει με άψογο πλασέ το γκολ που χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό στο παιχνίδι του με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο και πανηγυρίζει μαζί με τον Γιώργο Μασούρα..

Χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση, αλλά παίζοντας με πάθος και μυαλό ο Ολυμπιακός πήρε ένα τεράστιο «διπλό» στο παιχνίδι του με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο και πηγαίνει πρωτοπόρος στο μεγάλο ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Το «χρυσό» γκολ για τους «ερυθρόλευκους» πέτυχε ο Μαντί Καμαρά δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Οι Κρητικοί εγκλωβίστηκαν από το παιχνίδι του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν ελάχιστες καλές φάσεις στο ματς.

Πάντως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και μια απώλεια εκτός προγράμματος από τον αγώνα του στο «Γεντί Κουλέ» καθώς αποβλήθηκε αμέσως μετά το φινάλε του ματς με δεύτερη κάρτα ο Ρούμπεν Σεμέδο λόγω αψιμαχίας που είχε με τον Φερέιρα και δεν θα αγωνισθεί κόντρα στην «Ενωση». Ολα ξεκίνησαν όταν ο Σεμέδο έριξε κάτω ένα «ball boy» στην προσπάθειά του να πάρει τη μπάλα στα χέρια του. Ο Φερέιρα Σόουζα εκνευρίστηκε και οι δυο τους παραλίγο να πιαστούν στα χέρια.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν το παιχνίδι με διάθεση να επιβάλουν τον ρυθμό τους και στο 13΄δημιούργησαν την πρώτη καλή φάση στο ματς όταν ο Τσιμίκας έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Γκιγιέρμε έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι για να περάσει η μπάλα λίγο άουτ.

Ενα λεπτό αργότερα οι παίκτες των Πειραιωτών συνδυάστηκαν ταχύτατα με τον Ελ Αραμπί να «κόβει» προς τον Μασούρα που σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Μαροκινός στράικερ υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφ-σάιντ.

Στο 21’ οι Κρητικοί απείλησαν για πρώτη φορά με τον Στάικο να σουτάρει από εξαιρετική θέση, στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Σα. Σταδιακά οι παίκτες του ΟΦΗ ισορρόπησαν την κατάσταση και ανέκοψαν την επιθετικότητα των «ερυθρολεύκων». Ωστόσο στο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός έφτασε στο γκολ. Ο Ελ Αραμπί έκλεψε την μπάλα από τον Κοροβέση και τροφοδότησε αμέσως τον Καμαρά ο οποίος με ψύχραιμο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή νίκησε τον Σωτηρίου για το 0-1.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (48’ ) ο Βαζ έκανε τη σέντρα, ο Νέιρα έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Σα μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 51’ ο Κουτρουμπής παρ’ ολίγο να σημειώσει αυτογκόλ καθώς γύρισε απρόσεχτα την μπάλα προς την Σωτηρίου για να περάσει αυτή ελάχιστα άουτ. Οι παίκτες του ΟΦΗ ανέβασαν τον ρυθμό τους σε μια προσπάθεια να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά δυσκολεύονταν να φτιάξουν φάσεις στα καρέ του Σα.

Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός είχε την μεγάλη ευκαιρία να.. κλειδώσει το «τρίποντο» στο 78’ όταν μετά από γέμισμα του Τσιμίκα, ο Μπα έκανε την κοντινή προβολή μετά από άστοχη έξοδο του Σωτηρίου, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 85΄ο Ελ Αραμπί έκανε μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια, αλλά τον έκλεισε ο Σωτηρίου και η μπάλα πέρασε σε κόρνερ. Οι Κρητικοί έκαναν κάποιες προσπάθειες για να ισοφαρίσουν στα τελευταία λεπτά και στις καθυστερήσεις, αλλά δεν κατάφεραν κάτι και ο Ολυμπιακός κράτησε την πολύτιμη νίκη.

Ο διαιτητής Μανούχος παρατήρησε με κίτρινες κάρτες τους: Νέιρα, Τισμίκα και Ελαμπντελαουί.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Βαζ (86’ Νοικοκυράκης), Νέιρα, Στάικος (74’ Φερέιρα), Λισάντρο Σεμέδο, Φιγκεϊρέδο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Ρούμπεν Σεμέδο, Μπα, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (76’ Σουντανί), Μασούρας (69’ Λοβέρα), Ελ Αραμπί.