Αστέρας NY: Το «πολυβόλο» της Ομογένειας

Ο Αστέρας ΝΥ που έριξε την 8άρα στους Pro-Touch Eagles United: Ορθιοι (από αριστερά): Villacis J., Πετρίδης Τ., Laniado, Luniewski, Κυδονιέφς, Nacko, Μπουζούκος, Καραμήντζος, Σαπουντζής Τ. (προπονητής). Καθήμενοι (από αριστερά): Villacis M., Weintein, Πετρίδης Α, Σαπουντζής Κ., Κρεμεζής, Λαδάς. Φωτογραφία: Αστέρας ΝΥ.

Εντυπωσιακός ο Αστέρας, «γάζωσε» με 8-0 την Pro-Touch Eagles United σημειώνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη και ταυτόχρονα έβαλε πολύ καλές βάσεις για το μέλλον του στο πρωτάθλημα της 3ης κατηγορίας του Λονγκ Αϊλαντ Λιγκ.

Η ομάδα του Τάσου Σαπουντζή με χαρακτηριστική άνεση και ευκολία, πρόσφερε χορταστικό θέαμα και διέλυσε τον αντίπαλό του. Ο έμπειρος Ελληνας τεχνικός έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του αλλά αμέσως τους προσγείωσε στους στόχους τους: «Το πρωτάθλημα είναι μαραθώνιος. Η ομάδα που θα έχει διάρκεια θα κατακτήσει το τίτλο. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Ιδρώνουν τη φανέλα και δίνουν το 100% των δυνατοτήτων τους. Για μας εξίσου σημαντικό είναι σε κάθε αγωνιστική η ομάδα να αποκτά ένα δύο στοιχεία και να τα κάνει κτήμα του, έτσι ώστε να βάζει τις βάσεις για το επόμενο βήμα».
Στα του… θεάματος, από πολύ νωρίς η ελληνική ομάδα επέβαλε το ρυθμό της και μόλις στο 3ο λεπτό ο μέσος Αλέκος Πετρίδης με σουτ μέσα από τη περιοχή έριξε την πρώτη βολή… 1-0.

Η επιθετική τριάδα του Αστέρα με τους Λαδά, Μπουζούκο, Σαπουντζή. Φωτογραφία: Αστέρας ΝΥ.

Η επανεμφάνιση του Κώστα Σαπουντζή δεν θα έμενε απαρατήρητη και στο 14’με πολύ ωραίο διαγώνιο σουτ έφθασε κοντά στο γκολ, ενώ και στο 20’ η προσπάθειά του δεν βρήκε δίχτυα.
Τρία λεπτά αργότερα ο Mark Villacis με ξαφνικό σουτ – βολίδα από 25 μέτρα διπλασίασε τα τέρματα του Αστέρα.

Στο 25’ πολύ ωραίος συνδυασμός ο Αλέκος Πετρίδης έδωσε πάσα «πάρε-βάλε» στον Σαπουντζή ο οποίος δεν έχασε την ευκαιρία να γράψει το 3-0.
Το κοντέρ έφθασε στο 4-0 πάλι με πρωταγωνιστή τον Αλέκο Πετρίδη στο 35’, κατόπιν υπέροχης μεταβίβασης του δεξιού αμυντικού Lee Weinstein.

Το καθιερωμένο ζέσταμα πριν το …παιχνίδι με τους Eagles United. Φωτογραφία: Αστέρας ΝΥ.

Στην επανάληψη ο Αστέρας δεν σταμάτησε να σφυροκοπά την αντίπαλη εστία και στο 56’, ήρθε η σειρά του Αλέξανδρου Λαδά με τρομερό σουτ στο «παραθυράκι», 5-0.
Μετά από δύο λεπτά συνδυασμός Μπουζούκου με Lee Weinstein από δεξιά, σέντρα του τελευταίου βρήκε τον επερχόμενο Nacko και με στυλ «Ιμπραΐμοβιτς» σημείωσε το 6-0.
Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος ο Lee Weinstein πήρε πάνω του τη φάση και αυτή τη φορά με δυνατό σουτ έγραψε το 7-0.

Το 8-0 ήρθε στο 63’ με σουτ του Τάσου Πετρίδη μετά από σέντρα του Μπουζούκου.
Επόμενος αγώνας είναι την ερχόμενη Κυριακή 14 Οκτωβρίου, στο College Point Field στις 7 μ.μ. Αυτή τη φορά αντιμετωπίζει για το θεσμό του κυπέλλου την NY Greek Americans Metro.