Αυλαία της σεζόν με 5άρα για τον Αστέρα ΝΥ

Το 5-0 από τον πρώτο σκόρερ του Αστέρα, Στιβ Ορφανό. Φωτογραφία: Αστέρας ΝΥ

Επιστροφή στις νίκες με σκορ 5-0 για τον Αστέρα ΝΥ στο τελευταίο ματς του πρώτου γύρου και για το έτος 2018. Eτσι με μια ακόμα επιτυχία στο σακούλι του πλησίασε την κορυφή του πρωταθλήματος και η διαφορά των τεσσάρων βαθμών από τη πρώτη θέση δίνει ελπίδες για τη συνέχεια στο δεύτερο γύρο. «Θύμα» του αυτή τη φορά η South Jamaica Portuguese.

Μόνο στα 30 πρώτα λεπτά άντεξαν οι γηπεδούχοι τον Αστέρα και κρατούσαν το μηδέν. Η ελληνική ομάδα πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή του αγώνα και η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Στο 32’ τον… χορό των γκολ άνοιξε ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Ορφανός, με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Guerrero. Στο 37’ ο Αστέρας διπλασίασε τα τέρματά του με σουτ του Calle Cruz μέσα στη μεγάλη περιοχή. Σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους και κατ’ επέκταση όλου του 90λεπτου η μπάλα παιζόταν από τη μεσαία γραμμή και προς την περιοχή των γηπεδούχων, με τον Αστέρα να παίζει φουλ επιθετικά.

Φωτογραφία: Αστέρας ΝΥ

Στην επανάληψη η διαφορά των δύο τερμάτων δεν σταμάτησε την… όρεξη των παικτών της ελληνικής ομάδας και για περισσότερα γκολ. Ετσι μετά από σωρεία ευκαιριών που χάθηκαν κυρίως από τον Guerrero, ο Αστέρας πέτυχε ακόμα τρία γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών. Στο 77’ ο Davi έκανε το 0-3, στο 78’ ο Guerrero το 4-0, ενώ το 5-0 πέτυχε στο 82’ με σουτ ο συνήθης ύποπτος Στηβ Ορφανός.
Ετσι ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις του Αστέρα στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος Division 3 με την ελληνική ομάδα να βρίσκεται μόνο με διαφορά 4 βαθμών από τη κορυφή. Παρά τις αντιξοότητες που αντιμετώπισε, με ελλείψεις βασικών παικτών, οι «Αρκάδες» έχουν καταφέρει να βρίσκονται σε τροχιά τίτλου, να έχουν προκριθεί στο τελικό του Λιγκ Καπ, και να κατορθώσουν να φτάσουν στους 16 του State Cup, κάνοντας αξιόλογη πορεία.

Μέχρι την άνοιξη και με την επανέναρξη του πρωταθλήματος οι παράγοντες του Αστέρα θα κάνουν όλες τις κινήσεις ώστε η ομάδα να κατέβει ενισχυμένη και να διεκδικήσει με μεγαλύτερες αξιώσεις το πρωτάθλημα.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΥ (Τάσος Σαπουντζής): Etjen, Luniewski, Villacis M., Καραμήντζος, Distasi V., Distasi M., Biba, Λαδάς, Ορφανός, Guerrero, Davi, Calle Herrera, Calle Cruz.