Α1: Από το -17 στο +13 και στο 1-0 το Ρέθυμνο

Μεγάλη ανατροπή του Ρεθύμνου από το -17 και 1-0 επί του Κολοσσού στα πλέι οφς (φωτογραφία: Ευρωκίνηση).

Το Ρέθυμνο πήρε μία σπουδαία νίκη με 84-71 επί του Κολοσσού Ρόδου στην παράταση και έτσι προηγείται με 1-0 στην σειρά του πρώτου γύρου των πλέι οφ. Οι Κρητικοί βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως στα τελευταία λεπτά της κανονικής περιόδου γύρισαν το παιχνίδι και με καλάθι του Γιαννόπουλου οδηγήθηκαν στην παράταση όπου εκεί έδειξαν να το θέλουν περισσότερο και έτσι πήραν τη νίκη. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Φιτζπάτρικ και Γιαννόπουλος με 20 πόντους έκαστος, ενώ για τον Κολοσσό πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρέντικ με 20 πόντους.

Ο Κολοσσός Ρόδου μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και σταδιακά κατάφερε να ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς και να προηγηθεί στο τέλος της πρώτης περιόδου με 14-22. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και με εύστοχες βολές του Χριστοδούλου στο 11’ μείωσαν στο καλάθι (20-22). Οι παίκτες του Αρη Λυκογιάννη δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και τρέχοντας ένα σερί 0-9 (20-31) ξέφυγαν και πάλι στο σκορ.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κολοσσός έφτασε στο +17, αλλά οι Κρητικοί ήταν εμφανώς βελτιωμένοι και σημειώνοντας 14 σερί πόντους πλησίασαν με 45-48, ενώ 8 λεπτά πριν το τέλος ο Γιαννόπουλος με τρίποντο έγραψε το 51-51. Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά του μετατράπηκε σε ντέρμπι με τους Ροδίτες να βρίσκονται μπροστά στο σκορ μέχρι το 38’ όπου ο Φιτζπάτρικ με βολές έβαλε μπροστά το Ρέθυμνο με 58-57. 1’ πριν το τέλος ο Αρνολντ με τρίποντο έγραψε το 61-59, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με τον Χολ και τον Βασιλόπουλο για το 61-63, 24 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στη συνέχεια ο Γιαννόπουλος με lay up έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, όπου εκεί οι Κρητικοί έδειξαν να το θέλουν περισσότερο και ανοίγοντας την ψαλίδα της διαφοράς πήραν τη νίκη με 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-39, 45-51, 63-63 (84-71 παρ.).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Κώττας , Χριστοδούλου 10, Αρνολντ 14 (2 τρ.), Φίτζπατρικ 20 (4), Λέμον 13 (1), Σάφτενααρ 3 (1), Τάλτον 4, Καμπερίδης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 20 (6).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 20, Σαλούστρος 5 (1), Αχονεν 5, Βασιλόπουλος 9, Χολ 9 (1), Λιάπης, Τσούκου 2, Ρέλεφορντ 17 (1), Αγγελάκος, Παπαδάκης, Ουότσον 4, Γεωργαλλής.