Α1: Μία νίκη μακριά από το 38ο ο Παναθηναϊκός, 92-80 στην Πάτρα

Με 12 πόντους ο Παπαπέτρου ήταν μαζί με Καλάθη και Τόμας οι κορυφαίοι της νίκης του Παναθηναϊκού στην Πάτρα. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Στην άλλη άκρη του παρκέ βρισκόταν ένας φιλόδοξος, πεισματάρης και χωρίς άγχος αντίπαλος. Ο Παναθηναϊκός όμως ήταν πολύ έμπειρος για να λυγίσει από τον Προμηθέα. Τον νίκησε ξανά, στην Πάτρα αυτή τη φορά (92-80), έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Basket League και βρίσκεται πλέον ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση του 38ου πρωταθλήματος Ελλάδας. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο θα έχει τρεις ευκαιρίες για να το κατακτήσει, πιθανότατα θα το καταφέρει την Παρασκευή (14/6 στις 14.00 ώρα Νέας Υόρκης) στο ΟΑΚΑ και θα συνεχίσει να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ελληνικού μπάσκετ. Την ίδια ώρα ο Προμηθέας έχει ήδη κάνει μια μεγάλη υπέρβαση και συνεχίζει να κερδίσει πράγματα από αυτή τη σειρά, παραστάσεις από το υψηλότερο επίπεδο και εμπειρίες πρωταθλητισμού.

Μεγάλο ματς από τον Νικ Καλάθη, ακόμα μία μεστή εμφάνιση από τον Ντεσόν Τόμας, βοήθησαν Παπαπέτρου και Γκιστ για να μην απειληθεί ο Παναθηναϊκός από τον Προμηθέα που είχε κορυφαίους τους Ράιον Μπράουν – Οκτάβιους Ελις και δεν βρήκε ποτέ έναν τρίτο πόλο στο κομμάτι της εκτέλεσης.
Με τρίποντα των Καλάθη – Χολ ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τον Προμηθέα να στέλνει από νωρίς το μήνυμα προς τον αντίπαλό του. Προηγήθηκε με 17-12 στο έκτο λεπτό χάρη στο πείσμα και την αποτελεσματικότητά του, αλλά και στο μόλις ένα λάθος που έκανε μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 8-0 για να περάσει μπροστά με σουτ του Αντετοκούνμπο από την αριστερή γωνία, με την περίοδο να κλείνει στην απόλυτη ισορροπία (22-22) αλλά τους γηπεδούχους να έχουν 10 πόντους από δεύτερες προσπάθειες έναντι κανενός των «πρασίνων».

Οι παίκτες του Πιτίνο μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με περισσότερη ένταση στην άμυνα και με ένα επί μέρους 1-12 σε τέσσερα λεπτά έγραψαν το 23-34, πριν ο Παπαπέτρου βάλει τρίποντο για το 23-39 στο 15’ και ολοκληρώσει ένα σερί 17-0. Ο Παναθηναϊκός είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, η μπάλα κυκλοφόρησε καλύτερα, η άμυνα ήταν απροσπέλαστη κι ο Προμηθέας δεν έβρισκε σκορ για αρκετή ώρα. Μέχρι να απαντήσει με ένα δικό του 10-0 για το 33-39 στο 17’ που έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, όχι όμως και χαρακτήρα ντέρμπι έως το 39-49 του ημιχρόνου.

Καλάθης με γκολ-φάουλ και Παπαγιάννης με φόλοου έγραψαν το 41-53 στην έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι καλή αντίδραση. Έμειναν σχετικά κοντά, μείωσαν στους έξι (53-59) με τρίποντο του Μπράουν από την αριστερή γωνία στο 27’, έδειχναν να πιστεύουν ότι μπορούν να κυνηγήσουν κάτι περισσότερο, αλλά δεν το κατάφεραν. Ο Λάνγκφορντ έγραψε στο μηδέν το 57-69 του δεκαλέπτου, ο Προμηθέας μείωσε ξανά στο 70-76 στο 34’ και πίεσε σε όλο το γήπεδο, εκεί όμως έμεινε από δυνάμεις και κουράγιο.

Ενα τρίποντο του Καλάθη, το τρίτο του σε έξι προσπάθειες, έγραψε το 70-79 για να ακολουθήσουν λάθος του Ελις (πάτησε γραμμή μετά από επιθετικό ριμπάουντ), βολή του Τόμας για το 70-80 και μακρινό δίποντο του Παπαπέτρου από την αριστερή γωνία για το 73-82 που έκρινε οριστικά τον αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-49, 57-69, 80-92.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 3 (1 τρ.), Λίποβι 11 (1), Χολ 6 (2), Ελις 13, Μπράουν 21 (4), Σαλούστρος 1, Γκίκας 6, Κατσίβελης 6, Μέγιερ 3 (1), Γερομιχαλός 2, Παρκς 4.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 13 (3), Καλάθης 17 (3), Τόμας 16, Κιλπάτρικ 5 (1), Λοτζέσκι 8 (1), Γκιστ 10, Βουγιούκας 4, Μήτογλου, Αντετοκούνμπο 6 (1), Λάνγκφορντ 6 (2).