Βαριά ήττα (86-54) Ολυμπιακού

Ο Γκρέιντζερ ξεφεύγει από τον Σπανούλη. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση/ LATO KLODIAN.

Μαύρη νύχτα για τον Ολυμπιακό που διασύρθηκε από τη Μπασκόνια με 32π διαφορά (86-54)! Αλλού για αλλού μετά το 15’ οι «ερυθρόλευκοι» που βρίσκονται σε κακό φεγγάρι… Κι όντως, ήταν εφιαλτικό το βράδυ στη Βιτόρια για τον Ολυμπιακό, αφού οι «ερυθρόλευκοι» παραδόθηκαν άνευ όρων στην Μπασκόνια, καθώς κανείς στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο δεν περίμενε τέτοια εμφάνιση στην Βιτόρια. Ο Ολυμπιακός ήταν απογοητευτικός, η Μπασκόνια κυριάρχησε ολοκληρωτικά και πήρε τη μεγάλη νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» υποχώρησαν στο 12-5, όπου ισοβαθμούν με τον Παναθηναϊκό, ενώ οι Βάσκοι ανέβηκαν στο 8-9.

Yπενθυμίζουμε πως ακολουθεί «διαβολοβδομάδα» και ο Ολυμπιακός θα παίξει εντός έδρας με Μακάμπι Τελ Αβίβ κι εκτός έδρας με Χίμκι. Φουριόζοι μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο παρκέ και κατάφεραν να προηγηθούν πολύ γρήγορα με 0-8. Πουαριέ και Μπομπουά έδωσαν κάποιες λύσεις στην Μπασκόνια, αλλά δύο τρίποντα του Σπανούλη κράτησαν την απόσταση (10-17) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 16-21, τη στιγμή που οι Βάσκοι είχαν 7/19 σουτ.  Το σκηνικό πάντως άλλαξε στη δεύτερη περίοδο: ο Πρίντεζης έδινε ανάσες στον Ολυμπιακό (23-27, στο 14′), αλλά η ομάδα του Σφαιρόπουλου ήταν… άσφαιρη στα τελευταία 4:55 του δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε σκορ σε αυτό το διάστημα και η Μπασκόνια τιμώρησε αυτή την ολιγωρία πρώτα με τον Πουαριέ και μετά με τον Γκαρίνο για το 36-30 του ημιχρόνου. Με 1/10 τρίποντα τέλειωσαν το ημίχρονο οι γηπεδούχοι, με 4/18 οι φιλοξενούμενοι.

Πολύ νωθρός ήταν και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός, με αποτέλεσμα η Μπασκόνια να «εκτοξεύσει» γρήγορα τη διαφορά (48-32, στο 24′). Τα καλάθια του ΜακΛιν δεν άλλαξαν την κατάσταση, οι «ερυθρόλευκοι» έμοιαζαν να βρίσκονται σε… άλλο γήπεδο και η διαφορά ξεπέρασε τους 20 και αργότερα τους 30 πόντους υπέρ των παθιασμένων Βάσκων. Ο Βόιγκτμαν ήταν «καυτός», Σενγκέλια και Τζάνινγκ έβαλαν τρίποντα και ο Γεωργιανός διαμόρφωσε με λέι απ το 68-37. Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την Μπασκόνια να έχει σημειώσει 36 πόντους – όσους στο ημίχρονο- και σκορ 72-44.  Έπειτα από την εξέλιξη που είχε η τρίτη περίοδος, το τελευταίο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ δεν έκοψε ρυθμό, ο Ολυμπιακός τα είχε… χαμένα και το ματς ολοκληρώθηκε με το εντυπωσιακό 86-54.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-30, 72-44, 86-54.
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιντόζα 6 (1 τρ.), Τίμα, Βόιτμαν 19, Μπομπουά 13, Τζάνινγκ 8 (2), Ντιόπ 6, Γκρέιντζερ 5 (1), Πουαριέ 13, Τζόουνς, Σενγκέλια 9 (1), Γκαρίνο 7 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): MακΛίν 5, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 6 (2), Μιλουτίνοφ 6, Στρέλνιεκς 1, Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 6 (1), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης 2, Ουίλτζερ, Τόμπσον 5.