Europa League: «Βλέπει» πρόκριση με… πεντάρα (5-1) ο Ολυμπιακός

Ο Κώστας Φορτούνης που ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού στο παιχνίδι με την Ντουντελάνζ, δέχεται τα συγχαρητήρια για το δεύτερο γκολ που πέτυχε από τους Τσιμίκα, Χριστοδουλόπουλο και Νάτχο. (φωτογραφία Ευρωκίνηση)

Ενα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό να διαλύσει με 5-1 την Ντουντελάνζ την Πέμπτη το βράδυ στο «Γ. Καραϊσκάκης» και να παραμείνει ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στον επόμενο γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Με… ενορχηστρωτή έναν περίφημο Φορτούνη που πέτυχε δυο γκολ, η ομάδα των Πειραιωτών «μάγεψε» με την απόδοσή της και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Λουξεμβούργου.

Από τα αξιοσημείωτα του αγώνα η επιστροφή στα γκολ για τον Χριστοδουλόπουλο μετά από περίπου δυο μήνες, αλλά και η επανεμφάνιση του Γιάγια Τουρέ που αγωνίσθηκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

Πάντως την χαρά των Πειραιωτών μετρίασε το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα του ομίλου με την Μπέτις και την Μίλαν να αναδεικνύονται ισόπαλες (1-1) στην Ισπανία. Κάτι τέτοιο σημαίνει ότι αν ο Ολυμπιακός ηττηθεί εκτός έδρας από την Μπέτις την επόμενη αγωνιστική και η Μίλαν νικήσει στο «Σαν Σίρο» την Ντουντελάνζ, θα χρειάζεται νίκη με δυο γκολ διαφορά επί των «ροσονέρι» την τελευταία αγωνιστική στο Φάληρο για να προκριθεί.

Οι Πειραιώτες έψαξαν το γρήγορο γκολ κι αφού αρχικά έχασαν μια καλή ευκαιρία στο 6΄με τον Ποντένσε που βρέθηκε αφύλακτος μέσα στην περιοχή της Ντουντελάνζ, αλλά σούταρε στα σώματα των αμυντικών κατάφεραν να προηγηθούν στο επόμενο λεπτό.

Ο Καμαρά εξαπέλυσε το μακρινό σουτ μετά από διώξιμο του Μπονεφουά για να βρεθεί στην πορεία της μπάλας ο Τοροσίδης ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής την έστειλε με τακουνάκι στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός ήταν ασυγκράτητος και στο 15΄ έφτασε στην επίτευξη και δεύτερου γκολ. Ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, οι αμυντικοί της Ντουντελάνζ δεν κατάφεραν να απομακρύνουν για να φτάσει η μπάλα στον Φορτούνη ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0.

Η πίεση των «ερυθρολεύκων» συνεχίστηκε και στο 26′ μετά από σέντρα του Φορτούνη, ο Χριστοδουλόπουλος με έξοχο εναέριο βολέ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή έγραψε το 3-0.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην επίθεση και στο 36′ μετά από σέντρα του Ποντένσε, ήρθε ο Φορτούνης να πιάσει την κεφαλιά από την «καρδιά» της μεγάλης περιοχής για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Η στιγμή που ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος σημειώνει με θαυμάσιο εναέριο βολέ το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού στο παιχνίδι του με την Ντουντελάνζ. (φωτογραφία Ευρωκίνηση)

Με το ξεκίνημα (46′ ) του δεύτερου μέρους, ο Ποντένσε δεν κατάφερε ξανά να σκοράρει σουτάροντας από καλή θέση ψηλά άουτ, ενώ στο 60΄ο Μπονεφουά εξουδετέρωσε δύσκολα μια κεφαλιά του Σισέ.

Η Ντουντελάνζ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι Ολυμπιακός είχε κατεβάσει… στροφές στο δεύτερο μέρος και στο 69΄μείωσε σε 4-1 με ένα εξαιρετικό σουτ του Σινάνι.

Ωστόσο οι Πειραιώτες αντέδρασαν άμεσα και στο 70′ έκαναν το 5-1 όταν σε συρτό σουτ του Φετφατζίδη, ο Χασάν έβαλε από κοντά το πόδι του και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Μπονεφουά έκανε δυο σπουδαίες επεμβάσεις σε σουτ των Χριστοδουλόπουλου και Ποντένσε.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Τσέχος Πέτρ Αρντελεάνου που έδειξε κίτρινες κάρτες στους Τουρπέλ, Τοροσίδη και Σνελ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Τοροσίδης, Ρόντερικ, Σισέ, Τσιμίκας, Νάτχο (62΄ Τουρέ), Καμαρά, Φορτούνης (56΄Χασάν), Ποντένσε, Ναουέλ (34′ Φετφατζίδης), Χριστοδουλόπουλος.

ΝΤΟΥΝΤΕΛΑΝΖ: Μπονεφουά, Γιορντάνοφ, Σνελ, Πρεμπέ, Μελισέ, Μπίσεβατς, Κρούσκα (60΄Γένσεν), Στολτζ (85΄Στουμφ), Κουτουριέ, Τουρπέλ (73′ Πέρες), Σινάνι.