Γαλαζοκίτρινη κυριαρχία στο ντέρμπι

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Με τέρματα της… παλιοσειράς (Μαντούκα και Μοράις) ο καλύτερος ΑΠΟΕΛ νίκησε 2-0 την Ομόνοια, διατήρησε την παράδοση 15 χρόνων του πρώτου γύρου και ταυτόχρονα φώναξε «παρών» για τον τίτλο! Με το τρίποντο ανέβηκε στους 26 βαθμούς και στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, όπου ισοβαθμεί με Ανόρθωση και Ερμή.

Πολύ καλύτερα άρχισαν το παιχνίδι οι «γαλαζοκίτρινοι» και μέχρι τη συμπλήρωση πέντε λεπτών απείλησαν τρεις φορές με τους Αμορίν και Σέρζιο. Η Ομόνοια ανέβηκε στη συνέχεια «απάντησε» με κεφαλιά του Γκικίεβιτς στο 7’ και σουτ του Λεάντρο στο 11’, ενώ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Σκέμπρι από τον Σέρζιο στο 9’. Ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ σίγουρα δεν πήγε για την μπάλα και ο διαιτητής θα μπορούσε να υποδείξει την παράβαση.

Μετά το 15ο λεπτό, η ομάδα του Γιώργου Δώνη ανέλαβε εκ νέου την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε συντριπτική υπεροχή υπέρ της (62%-38%) και έφτασε μία ανάσα από το 1-0 με τον Μαντούκα να αστοχεί σε απίστευτο τετ α τετ με τον Μορέιρα. Ενα λεπτό αργότερα, ο Αμορίν είδε την κεφαλιά του να έχει την ίδια κατάληξη, ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν στο 25’ και στο 27’ με κεφαλιές τον Μοράις και Βινίσιους.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους, η Ομόνοια πατούσε κάπως καλύτερα, ανησύχησε τον Πάρντο στο 32’, όταν το σουτ του Σοάρες χτύπησε σε αμυντικό, στο 42’με τον Μαργκάσα να κάνει πολύ άστοχο τελείωμα σε κενή εστία και στο 44’ με τον Ασίς να κάνει το σουτ και τον Αμορίν να διώχνει σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο ο ΑΠΟΕΛ ήταν, στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, πολύ καλύτερο.

Χωρίς αλλαγές άρχισαν το δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες, με την Ομόνοια να βρίσκει την πρώτη ευκαιρία με το σουτ τους Σοάρες στο 50’ και τον ΑΠΟΕΛ να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίκτυα με τον Μαντούκα. Στο 54’ ο Αλωνεύτης έκανε τη σέντρα – σουτ, η μπάλα χτύπησε τον Κυριάκου, πήρε ύψος, ο Μορέιρα έδιωξε και ο Βραζιλιάνος μέσος με πλασέ σε κενή εστία άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Από τη στιγμή που ο στόχος επιτεύχθηκε, οι «γαλαζοκίτρινοι» έδωσαν χώρο στους ποδοσφαιριστές του Σαβέφσκι, οι οποίοι ανέβασαν την απόδοση τους (βοήθησε και η αλλαγή του Πλατινί) και πίεσαν για την ισοφάριση.

Πολύ μεγάλη ευκαιρία δεν δημιούργησαν πέραν από ένα σουτ του Μαργκάσα στο 73’, όμως το γκολ δεν ήρθε και ο ΑΠΟΕΛ την τιμώρησε σε ανοιχτό γήπεδο με τον Μοράις. Ο Πορτογάλος δέχθηκε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, με ωραίο σουτ νίκησε τον Μορέιρα «γράφοντας» το 2-0 και έβαλε… φωτιά στις τρεις εξέδρες του ΓΣΠ.

Μετά το 2-0 από τον Μοράις, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, η ομάδα του Γιώργου Δώνη διαχειρίστηκε με άριστο τρόπο το υπέρ της αποτέλεσμα σε αντίθεση με την Ομόνοια που δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έδειχνε να μην πιστεύει στην ανατροπή. Ετσι, οι «γαλαζοκίτρινοι» πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη, ανέβηκαν στην 4η θέση και στους 26 βαθμούς.

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Πάρντο, Σέρζιο, Ολιβέιρα, Αμορίν, Αντωνιάδης, Μοράις, Βινίσιους, Αλεξάνδρου (71’ Αρτυματάς), Χαραλαμπίδης, Μαντούκα (83’ Σέρινταν), Αλωνεύτης (90+3’ Μπόρδα).

ΟΜΟΝΟΙΑ (Τόνι Σαβέφσκι): Μορέιρα, Κυριάκου, Αντράδε, Σερφά, Σκαραμοτσίνο, Σοάρες, Μαργκάσα, Λεάντρο (60’ Πλατινί), Ασίς (Αλίπιο), Σκέμπρι, Γκικίεβιτς (83’ Μενγκόλο).