«Γαλαζοκίτρινο» το ντέρμπι με ανατροπή (βίντεο)

Μέσα σε όλη την άμυνα της Ομόνοιας ο Τάμαρι θα πιάσει το σουτ και 1-2. Φωτογραφία από βίντεο).

Μεγάλη νίκη με 1-2 για το ΑΠΟΕΛ που βρέθηκε πίσω στο σκορ ωστόσο με 2 γκολ του Αλ Τάμαρι μέσα σε 3 λεπτά, έφερε το ντέρμπι με την Ομόνοια τούμπα και χάρισε στην ομάδα του ένα σπουδαίο τρίποντο
Ο Γκόμεθ με ένα απίστευτο γκολ έκανε το 1-0 για την Ομόνοια στο 30ο λεπτό. Ο Τάμαρι έκανε το 1-1 με σουτ εντός περιοχής στο 66ο λεπτό, ενώ ο ίδιος μετά από 3 λεπτά με προσωπική ενέργεια πέτυχε το 1-2 φέρνοντας το ματς τούμπα!
Στο 88’ η Ομόνοια έμεινε με 10 μετά από αποβολή του Παναγή και τα γάντια φόρεσε ο Κούσουλος.

Το παιχνίδι στα πρώτα 15 λεπτά ήταν αρκετά ανοικτό με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και τις 2 ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα, έχοντας και οι 2 από κάποιες άστοχες τελικές προσπάθειες.
Η καλύτερη στιγμή ήρθε στο 21ο λεπτό όταν ο Νσούε από κοντά έστειλε την μπάλα έξω, μετά από εκτέλεση φάουλ και σύγχυση στην περιοχή. Στο 26ο λεπτό ο Παναγή απέκρουσε σε κόρνερ σουτ του Ζαχίντ που βγήκε μπροστά μετά από πάσα του Ντε Βινσέντι!
Στο 30’ η Ομόνοια πήρε το προβάδισμα με ένα απίστευτο γκολ από τον Γκόμεθ που από μεγάλη απόσταση πέρασε την μπάλα πάνω από τον Βάτερμαν για το 1-0! Η φάση ξεκίνησε απο δικό του κλέψιμο της μπάλας στον Μοράις.

Στο 41’ είχαμε τεράστια απόκρουση από τον Παναγή σε εξ επαφής σουτ του Ζαχίντ, με τον Κύπριο τερματοφύλακα να σώζει την Ομόνοια και να κρατάει το προβάδισμα για το ημίχρονο.
Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, το ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή και προσπαθούσε να βρει χώρους για να γίνει απειλητικό.
Η πίεση του ΑΠΟΕΛ έφερε αποτέλεσμα στο 66’όταν ο Τάμαρι από κοντά έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1! 3 λεπτά μετά ο Ιορδανός έκανε άνω κάτω την άμυνα της Ομόνοιας και με σουτ έκανε την ανατροπή πετυχαίνοντας με σουτ το 1-2!

Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αισθητά αφού πλέον η Ομόνοια ήταν αναγκασμένη να βγει μπροστά και να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης, με το ΑΠΟΕΛ να κρατά εύκολα το υπέρ του προβάδισμα.
ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Βύντρα, Πρέτσε, Λόρα, Λόπες, Λόε (46’ Κατελάρης), Κούσουλος, Σοάρες (83’ Μόντες), Γκόμεθ (46’ Ζίβετς), Ντάρμπισαϊρ, Ραμίρεζ.
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μερκής (73’ Βούρος), Καρλάο, Ιωάννου, Καζού, Νσούε (83’ Γκέντσογλου), Μοράις, Ζαχίντ (90’Αρτυματάς), Ντε Βινσέντι, Νατέλ, Τάμαρι.