Γιουρόπα Λιγκ: 2-2 ο ΑΠΟΕΛ στο Ισραήλ

«Διπλό» του ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση και γρήγορο ρυθμό, το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να αποδράσει από το Turner Stadium με την ισοπαλία (2-2) που του δίνει το πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς.
Το σκορ άνοιξε ο Μοράις με πέναλτι που κέρδισε ο Τάμαρι στο 13ο λεπτό ενώ ο Ντελατόρε με εκπληκτικό ψαλιδάκι διπλασίασε τα γκολ για το ΑΠΟΕΛ στο 28ο λεπτό. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Ογκου μείωσε αρχικά για την Μπερ Σέβα και ο Νγουακαέμε ισοφάρισε στο 70 λεπτό.
Να σημειώσουμε ότι το ΑΠΟΕΛ έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντελατόρε στο 80 λεπτό.
Στην πρώτη απειλή φάσης ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι με τον Τάμαρι α ανατρέπεται από τον Μπιτόν και τον Μοράις να ευστοχεί απέναντι στον Γκόες στο 12’.
Η ομάδα της Λευκωσίας αξιοποίησαν το μομέντουμ μετά το 0-1 κα κατάφερε να διπλασιάσει το σκορ με τον Ντελατόρε έπειτα από σουτ του Σόουζα να υποδέχεται την μπάλα στην καρδιά της περιοχής κάνοντας το 0-2 με εξαιρετικό ανάποδο σουτ στο 28’.
Οι γηπεδούχοι επιδίωξαν να αντιδράσουν με τον Μάμαν στο 35’ να κάνει την κεφαλιά και τον Βάτερμαν να μαζεύει την μπάλα, ενώ στο 39’ του σουτ του Μάμαν κατέληξε άουτ. Στο 42’ οι «τρελοκόκκινοι»… βρήκαν το δρόμο προς τα δίκτυα όταν μετά από κεφαλιά του Νουακέμε ο Oγκου με κοντινό σουτ εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ μειώνοντας σε 1-2. Η Χάποελ έψαξε την ισοφάριση πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους όμως ούτε ο Νουακέμε στο 44’ ούτε ο Τσέντεκ με κεφαλιά στις καθυστερήσεις δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 1-2 κι ενώ προηγουμένως οι Τάμαρι και Σόουζα επιχείρησαν μέσω αντεπίθεσης και σουτ να σκοράρουν ανεπιτυχώς.
Η Χάποελ δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μάμαν να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά ενώ στο 54’ το πλασέ του Ντελατόρε σταμάτησε στον Γκόρες.
Ο Σάλαι στην επόμενη φάση με φαλτσαριστό σουτ δεν κατάφερε να βρει στόχο ενώ με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι έγιναν πιο απειλητική ενώ ο ΑΠΟΕΛ με το στοιχείο του αιφνιδιασμού προσπάθησε να βρει τρόπο για να σημειώσει τρίτο γκολ. Στο 65’ η συνεργασία των ποδοσφαιριστών της Χάποελ βρήκε αποδέκτη τον Μάμαν όμως ο Βάτερμαν τον… νίκησε στο τετ-α-τετ.

Η πίεση των «Εργατών» καρποφόρησε στο 70’ όταν ο Μπιτόν με σέντρα από δεξιά έστειλε την μπάλα στον Νουακέμε να ισοφαρίζει σε 2-2. Ο ΑΠΟΕΛ μετά το 79΄κλήθηκε να ανταπεξέλθει της πίεσης από τους γηπεδούχους με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω… τραβηγμένης δεύτερης κίτρινης και αποβολής στον Ντελατόρε.
Ο Νουακέμε στο 83’ με κεφαλιά έχασε ευκαιρία για να κάνει την ολική ανατροπή ενώ ο ΑΠΟΕΛ αντιστάθηκε επιτυχώς στα τελευταία λεπτά διατηρώντας το 2-2 μέχρι το τέλος του αγώνα.
ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ: Γκόρες, Μπ. Μπιτόν, Τζέμεκ, Νγουακαέμε, Εϊνμπίντερ, Ο. Μπιτόν, Ταχά, Μέλικσον (65΄ Εζρά), Μπασάτ (59΄ Πέκχαρτ), Μαμάν (83΄ Σαχάρ), Ογκου.
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Νσούε (90΄+2 Μιλάνοφ), Βούρος, Καρλάο, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Σάλαϊ, Τάμαρι (72΄ Ιωάννου), Ντε Βινσέντι (60΄ Γκέντσογλου), Ντελατόρε.