Γι αυτό είναι Αστέρας (3-4)

Στο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα Νέας Υόρκης ακούνε τις οδηγίες του προπονητή τους Τάσου Σαπουντζή, ενώ ο πρόεδρος της ομάδας Απόστολος Λαγός παρακολουθεί με ενδιαφέρον. Φωτογραφία: Αστέρας Τρίπολης ΝΥ

Τη μεγάλη υπέρβαση έκανε ο Αστέρας στην έδρα της πρωτοπόρου Cosma Damiano με σκορ 4-3, και πλασαρίστηκε στις θέσεις ανόδου που οδηγούν στη Β’ κατηγορία. Ταυτόχρονα έγινε και ρυθμιστής του πρωταθλήματος αφού με τη νίκη του αυτή, στέρησε το πρωτάθλημα από τους «Ιταλούς», κι έδωσε την ευκαιρία στην διεκδικήτρια Baisley να πάρει τα πρωτεία.

Απέναντι στην καλύτερη άμυνα της κατηγορίας, οι «Αρκάδες» του Τάσου Σαπουντζή έπαιξαν πολύ έξυπνα και φιλοδώρησαν τους αντιπάλους με 4 γκολ. Με αιχμή του δόρατος το Νίκο Πετρίδη (χατ τρικ για δεύτερο συνεχόμενο ματς) και Στιβ Ορφανό, και με την επανεμφάνιση του Γιώργου Αγγελίδη, ο Αστέρας παρουσιάστηκε πολύ ενισχυμένος μετά από πολύ καιρό.

Ο Γιώργος Αγγελίδης εν δράσει μετά από πολύ καιρό αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις. Φωτογραφία: Αστέρας Τρίπολης ΝΥ

Η ομογενειακή ομάδα μπήκε με πολύ συγκεκριμένο πλάνο και το πρώτο γκολ δεν άργησε να έρθει. Μόλις στο 9’ ο Νίκος Πετρίδης άνοιξε το σκορ με σουτ μέσα από τη περιοχή. Οι γηπεδούχοι αν και άργησαν να «ξυπνήσουν», στο 13’ βρέθηκαν πολύ κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο τερματοφύλακας Τάσος Πετρίδης σε τετ α τετ αρνήθηκε το γκολ. Βέβαια οι αντίπαλοι δεν σταμάτησαν σε αυτή τη φάση, πίεσαν ακόμα πιο πολύ με αποτέλεσμα να φτάσουν στην ισοφάριση στο 22’ μετά από τραγικό λάθος των αμυντικών του Αστέρα. Για την συνέχεια το ματς ισορρόπησε όπου και οι δύο ομάδες πρόσεχαν τις άμυνές τους. Ομως στο 37’ ο Mark Villacis με ένα χτύπημα φάουλ κεραυνό από 40 μέτρα, αιφνιδίασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του με σκορ 2-1.

Στην επανάληψη ο Αστέρας εμφανίστηκε και πάλι με το ίδιο σχήμα και για να αποτελειώσει τον αντίπαλο. Ετσι στο 66’ ο συνήθης «ύποπτος» Νίκος Πετρίδης, με ένα μπάσιμο από δεξιά ανέβασε το σκορ στο 3-1. Οι αντίπαλοι αντέδρασαν άμεσα και μετά από ένα λεπτό μείωσαν σε 3-2. Αυτό το γκολ αναπτέρωσε τις ελπίδες των γηπεδούχων ακόμα για ανατροπή του σκορ. Ετσι αύξησαν την πίεση και στο 73’ έφτασαν στην ισοφάριση 3-3! Από κει και πέρα το ματς πήρε δραματική μορφή αφού και οι δυο ήθελαν πάση θυσία τη νίκη. Ο τελικός ρυθμιστής της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Πετρίδης. Στο 87’ με σουτ από κοντά έκανε το 4-3 και έδωσε την πολυπόθητη νίκη στον Αστέρα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΝΕΑΣ ΥΟΡΚΗΣ (Τάσος Σαπουντζής): Villacis J., Πετρίδης Τ., Villacis M., Καραμήντζος, Luniewski, Distasi M., Αγγελίδης, Λαδάς, Πετρίδης Ν., Calle Herrera, Ορφανός, Κρεμεζής.