Δεν έγινε το θαύμα στο Λονδίνο

Ο Σον στο 37’ γράφει το 2-0 (φωτογραφία από βίντεο).

Το έργο του ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Τότεναμ ήταν εξαιρετικό δύσκολο, ακόμη και αν η Βρετανική ομάδα άφησε εκτός αγώνα πολλούς από της βασικούς της ποδοσφαιριστές καθώς είχε ήδη καπαρώσει την πρώτη θέση του ομίλου.

Πάλεψε το ΑΠΟΕΛ στο Γουέμπλει αλλά ηττήθηκε με 3-0 με δύο τέρματα που ήρθαν στο πρώτο ημίχρονο από τους Γιορέντε και Σον και ένα από τον Ενκουντού στην επανάληψη.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας είχε παθητικό ρόλο στο γρήγορο ρυθμό που έδωσε στο παιγνίδι της η Τότεναμ, αλλά στην επανάληψη κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, είχε κάποιες ευκαιρίες αλλά δεν βρήκε τις λύσεις ώστε να μπει ξανά στο παιγνίδι.
Σε συνδυασμό με το άλλο παιγνίδι του ομίλου απέναντι σε Ρεάλ και Ντόρτμουντ, το ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να πετύχει το θαύμα και να πάρει την τρίτη θέση του ομίλου που οδηγεί στους «32» του Europa League.

Κοντά στην Κυπριακή ομάδα βρέθηκαν περίπου 7 χιλιάδες φίλοι του ΑΠΟΕΛ οι οποίοι δεν σταμάτησαν σε κανένα λεπτό το τραγούδι, κάνοντας παραπάνω από αισθητή την παρουσία τους στο ιστορικό γήπεδο του Λονδίνου.

Στο 9ο λεπτό οι Λονδρέζοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Ενγκουντού που απέκρουσε ασταθώς ο Πέρεθ, νέα προσπάθεια του Γιορέντε προσπάθησε όμως ο Ρουέδα απομάκρυνε την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να ελέγξει την πίεση της Τότεναμ, όμως δεν τα κατάφερε καθώς στο 20’ κατάφερε να σκοράρει με σουτ του Γιορέντε εντός της περιοχής.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» προσπάθησαν να ανασυνταχθούν μετά το τέρμα που δέχθηκαν, αλλά η Τότεναμ βρήκε τον τρόπο να κάνει το 2-0 στο 37’ με τον Σον, ο οποίος με ωραίο φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πέρεθ.

Στην επανάληψη, ο Γιώργος Δώνης πέρασε τον Σάλαϊ στην θέση του Βινίσιους προκειμένου να δώσει μεγαλύτερη επιθετική ώθηση στην ομάδα του. Μάλιστα στο 49’ το ΑΠΟΕΛ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με διαγώνιο σουτ του Βούρου, η μπάλα κόντραρε στον Ρόουζ και πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
Σταδιακά η Τότεναμ πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 57’ απείλησε με σουτ του Οριέ που απέκρουσε ο Πέρεθ, όπως έκανε και στο σουτ του Ν’Κουντού στο 62’.

Στπ 80’ ήρθε το τρίτο γκολ για τους Λονδρέζους, έπειτα από ατομική ενέργεια του Ν’Κουντού και σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Μοράις και κατέληξε στα δίκτυα.
ΤΟΤΕΝΑΜ: Φορμ, Οριέ, Σάντσες, Φόιθ, Ρόουζ (70’ Γουόλκερ-Πίτερς), Γουίνκς, Σισοκό, Ν’ Κουντού, Αλι (88’ Στέρλινγκ), Σον (65’ Ντεμπελέ), Γιορέντε.
ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους (46’ Σάλαϊ), Ζαχίντ, Εμπεσίλιο, Αλωνεύτης (75’ Ντε Καμάργκο), Ποτέ (81’ Αντωνίου).