Δεν έμειναν ευΧαριστημένοι

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Ισόπαλη χωρίς τέρματα τελείωσε το ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος «Γλαύκος Κληρίδης». Ερμής και Ανόρθωση, εξήλθαν χωρίς γκολ, 0-0, μετά από ένα δυνατό και αμφίρροπο ντέρμπι που έγινε στο «Αμμόχωστος».

Αποτέλεσμα που δεν αφήνει ικανοποιημένη καμιά από τις δύο ομάδες, που ήθελαν το τρίποντο, και είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, ωστόσο δεν είχαν ουσία στην τελική προσπάθεια, με συνέπεια να μοιραστούν τον ένα βαθμό με το τελικό σφύριγμα και να φτάσουν στους 26 βαθμούς.

Μέτριο θέαμα παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, καθώς κυριάρχησε η δύναμη και η τακτική, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Διαφορετικό το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς υπήρχε περισσότερη ταχύτητα και αρκετές ευκαιρίες.

Ο Ερμής ήταν περισσότερο επικίνδυνος στο μεγαλύτερο διάστημα του β’ μέρους και θα μπορούσε να σκοράρει, ωστόσο στα τελευταία λεπτά η Ανόρθωση παρουσιάστηκε καλύτερη και είχε πολύ καλές φάσεις για να φύγει με το τρίποντο, κυρίως στην φάση του 88’ όταν ο Μακρής σημάδεψε το κάθετο δοκάρι.

Το φιλμ του αγώνα

2’ Δύσκολο γυριστό σουτ του Ταγκμπατζούμι, αλλά ο Βέγκα απέκρουσε εύκολα.

88’ Δοκάρι. Ο Μακρής από θέση βολής έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

89’ Νέα ευκαιρία με τον Αβραάμ που έκανε το σουτ, όμως ο Αραμπατζής απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ.

ΕΡΜΗΣ (Νίκος Παναγιώτου): Αραμπατζής, Μαχράντζε, Πίνα, Ζάρκοβιτς, Τσίνα, Ταγκμπατζούμι (90+2’ Σεσίνια), Παουλίνιο, Αλίμι, Μοράν (87’ Δημητρίου), Ντε Αζεβέδο (77’ Παπαθανασίου), Ενρίκε.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Ζόρζε Κόστα): Βέγκα, Δημητρίου, Ζόρζε, Παβίτσεβιτς, Αντιτς, Φοφανά (65’ Αβραάμ), Αλέξα, Μάκος, Γκριγκαλασβίλι (65’ Κολαούτι), Γκαρσία, Οκκάς (84’ Μακρής).