Δεν καταλαβαίνει τίποτα ο Παγκύπριος

Ο Παγκύπριος στον τελικό του Κοσμοπόλιταν Λιγκ. Φωτογραφία: Παγκύπριος.

Ούτε η μαθηματική κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο της 1ης κατηγορίας, ούτε το εκτός έδρας, ούτε το κρύο, ούτε η συνεχή βροχή σταμάτησαν τον Παγκύπριο να φτάσει στην 15η νίκη του στο πρωτάθλημα. Οι πρωτοπόροι έφτασαν στο 3-2 επί του γηπεδούχου Hoboken FC, με το σκορ να μην λέει την αλήθεια. Η αρμάδα του Στρατή Μαστροκυριάκου κυριάρχησε απόλυτα στο παιχνίδι κι έφτασε σε μία άνετη επικράτηση, πολύ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το σκορ. Σκόρερς της ελληνικής ομάδας ο Waechter (13’), ο Himeno (19’) και ο Osterman (55’), ενώ είχε δύο δοκάρια και 4-5 κλασικές ευκαιρίες για ένα μεγαλύτερο σκορ.

«Ηταν μια εύκολη νίκη για εμάς παρότι προσωρινά οι γηπεδούχοι μάς ισοφάρισαν και θα μπορούσαμε να είχαμε μεγαλύτερο σκορ αν ήμασταν πιο προσεχτικοί στην τελική προσπάθεια», είπε αρχικά ο Πανίκος Ονησιφόρου, με τον τεχνικό διευθυντή του Παγκυπρίου να συνεχίζει λέγοντας: «επειδή πλησιάζουμε για τα playoffs θα πρέπει να είμαστε ακόμα πιο σοβαροί και συγκεντρωμένοι για να πετύχουμε τον στόχο μας. Σε γενικές γραμμές είμαστε ευχαριστημένοι από την προσπάθεια των παικτών μας και ειδικά των νεαρών που χρησιμοποιούμε στα τελευταία παιχνίδια. Σήμερα έπαιξε για πρώτη φορά σαν βασικός, ο τερματοφύλακας της δεύτερης ομάδα ο 16άχρονος Dicanio και ήταν πολύ καλός. Θα συνεχίσουμε να δίνουμε ευκαιρίες στα νέα παιδιά που προέρχονται από τις ακαδημίες της ομάδας».

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς τίποτα το αξιόλογο, όμως στο επόμενο δεκάλεπτο ο Παγκύπριος «χτύπησε» δύο φορές. Η πρώτη στο 13’ όταν ο Waechter έπιασε ένα σουτ – «κεραυνό» 25 μέτρα έξω από την περιοχή το οποίο κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι του εμβρόντητου αντιπάλου τερματοφύλακα! Στο 15’ όταν ο Μαγουλάς σκόραρε με κεφαλιά, γκολ το οποίο όμως κατόπιν συνεννόησης του διαιτητή με τον επόπτη ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 19’ σε εξαιρετική αντεπίθεση από τα αριστερά, ο Waechter που έκανε κούρσα… μισού γηπέδου σέντραρε και ο επερχόμενος Himeno σκόραρε με διαγώνιο πλασέ για το 2-0!
Στο 35’ οι του Παγκυπρίου ζήτησαν -σωστά- πέναλτι καθώς ο αντίπαλος αμυντικός έπεσε για τάκλιν μετά από σουτ με τη μπάλα να βρίσκει καθαρά στο χέρι του, όμως ο διαιτητής δεν υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, ο Παγκύπριος είχε την κατοχή της μπάλας, και θα μπορούσε να έχει σκοράρει και άλλες φορές αν οι επιθετικοί του ήταν λίγο πιο προσεχτικοί στην τελική προσπάθεια. Η ομάδα του Hoboken δεν απείλησε σχεδόν καθόλου και για του λόγου το αληθές, σε 45 λεπτά δεν είχε ούτε μία τελική φάση!

Με την έναρξη της επανάληψης και για τρία λεπτά η ομογενειακή ομάδα είχε αρκετά κενά και ασυνεννοησίες στην άμυνα και αυτό ακριβώς εκμεταλλεύθηκε στο 46’ και στο 48’ η γηπεδούχος ομάδα σκοράροντας δυο φορές φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Αυτές ήταν και οι δυο και μοναδικές φορές που επισκέφτηκε την περιοχή της ελληνικής άμυνας. Από εκείνο και μετά το σημείο, δοκάρια και ένα… τσουβάλι χαμένες ευκαιρίες για τον Παγκύπριο που ήταν με μία λέξη: καταιγιστικός. Οι άσοι του Μαστροκυριάκου, άγγιξαν το γκολ στο 50’ με εξαιρετική ενέργεια του Osterman και πέτυχαν το γκολ στο 55’ με τον ίδιο παίκτη (Osterman) με ωραία ατομική ενέργεια. Στο 59’ είχε δοκάρι ο Himeno και το 63’ ατομική ενέργεια του Μαγουλά ο Παγκύπριος άγγιξε το σκορ. Στο 75’ σε μια υποδειγματική «κομπίνα» ο Borrajo εκτέλεσε ένα φάουλ με πάσα στον Μαγουλά, ο τελευταίος έδωσε πάρε – βάλε με το κεφάλι στον Esteves και ο τελευταίος με πλασέ από το ένα μέτρο σημάδευσε το κάθετο δοκάρι! Στο 82’ ο Osterman έφυγε στην πλάτη των αμυντικών όμως το πλασέ του πέρασε μόλις άουτ. Και κάπως έτσι το 2-3 παρέμεινε ως το τέλος με τον Παγκύπριο να σημειώνει άλλη μια νίκη.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΣ (Μαστροκυριάκος): Dicanio, Borrajo, Tchoukriel, Κονομής (45’ Shankle), Camara, Himeno, Ιωσηφίδης (45’ Ανδρέου), Osterman, Μαγουλάς, Esteves, Waechter.