«Διπλό» (3-2) του Ερμή στην Αλκή (βίντεο)

Ο Αρτάμπε με πέναλτι γράφει το τελικό 2-3. Φωτογραφία από βίντεο.

Σε ένα τρελό παιχνίδι ο Ερμής ήταν αυτός που στο τέλος κατάφερε να φύγει νικητής επικρατώντας με 3-2. Τέσσερα πέναλτι έδωσε ο διαιτητής (3 για την Αλκή, 1 για τον Ερμή), τα δύο τα έχασαν οι Μαλφλουρί και Μάατσι και έτσι οι «φτεροπόδαροι» πήραν την νίκη.
Σκόρερ για τον Ερμή οι Ταραλίδης, Τσούμου και Αρτάμπε ενώ για την Αλκή σκόραραν οι Πιερατσί και Τιγκρουντζιά.
Στο 14’ ο Ερμής κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ταραλίδης ανενόχλητος πήδηξε πιο ψηλά από όλους, έκανε την κεφαλιά και έγραψε το 0-1.

Στο 31’ η Αλκή κέρδισε πέναλτι μετά από απρόσεκτο παίξιμο του Μπάουμαν στον Ντουβεντρού. Ο Πιερατσί ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-1.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, στο 44’ ο Ερμής μπήκε και πάλι μπροστά στο σκορ και πάλι με κόρνερ με τον Τσούμου.
Δύο λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης η Αλκή κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Τιγκρουτζιά με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Στο 56’ ο Ερμής κέρδισε πέναλτι σε κράτημα του Νγκομό στον Τσούμου. Ο Αρτάμπε ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος και έκανε το 2-3.
Στο 66’ η Αλκή κέρδισε εκ νέου πέναλτι το οποίο κέρδισε και πάλι ο Ντουβεντρού, αυτή τη φορά από μαρκάρισμα του Τσίνα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαλφλουρί όμως ο Αραμπατζής του είπε «όχι» αποκρούοντας σε κόρνερ.

Στο 74’ ο Ντουβεντρού κέρδισε το τρίτο (!) του πέναλτι στο παιχνίδι σε μαρκάρισμα του Ψάλτη. Ο Μάατσι ανέλαβε την εκτέλεση και την έστειλε στο δοκάρι!
ΑΛΚΗ: Πάρντο, Ντουβεντρού, Ενγκομό (63’ Μάατσι), Χαρής, Τικρουτζιά, Λοϊζίδης, Πιεράτσι (77’ Μανώλη), Μαλφλουρί, Μπιλάλ (63΄ Χαραλάμπους), Ντιακιτέ, Γκλομπάρ.
ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Τσούμου (73’ Ψάλτης), Κωνσταντίνου, Αρτάμπε, Τσίνα, Νταμτσέφσκι (84’ Ιμερέκοφ), Μπάουμαν (50΄ Πούνας), Μοντέιρο, Κυπριανού.