Δόξα: Επιστροφή στις νίκες με «διπλό»

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη για τη Δόξα Κατωκοπιάς επί της ΑΕΚ μέσα στη Λάρνακα. Οι φιλοξενούμενοι με τη νίκη αυτή επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά από τρεις σερί «γκέλες», έφτασαν στους 20 βαθμούς και σκαρφάλωσαν στην 7η θέση, ενώ η ΑΕΚ που έμεινε στους 16 έπεσε στην 9η και πολύ δύσκολα θα προλάβει την πρώτη εξάδα.

Η ομάδα του Λούκας Χατζηλούκας παρουσιάστηκε καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια έφτασε στο 1-0 στο 25’: Εκτέλεση κόρνερ του Φερνάντες, η μπάλα κόντραρε, και με κεφαλιά ο Πεδρίτο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Το 0-1 έβγαλε εκτός αγώνα την ΑΕΚ, που αιφνιδιάστηκε και φάνηκε να μην έχει λύσεις. Ετσι κύλησε το πρώτο ημίχρονο με μονομαχίες στο κέντρο. Στην επανάληψη η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει όμως ο Πιντάδο με δύο κίτρινες κάρτες σε τρία λεπτά (51’ και 54’) πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια και άφησε την ΑΕΚ με δέκα παίκτες. Η Δόξα εκμεταλλεύτηκε τα μέγιστα τόσο την αριθμητική υπεροχή της όσο και την σύγχυση της ΑΕΚ από την αποβολή και στο 71’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Πεδρίτο από τον Εγγλέζου, πέναλτι που εκτέλεσε ο Λόπο κι έκανε το 0-2. Η ομάδα της Λάρνακας πάντως δεν παράτησε τον αγώνα και μείωσε στο 82’ με κοντινό σουτ του Ρέινα, ενώ στα τελευταία λεπτά πίεσε για την ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε.

ΑΕΚ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Νέγκρι, Καταλά, Μουρίγιο, Λόπες, Εγγλέζου, Φαν Ντάικ, Σκοπελίτης, Τομάς, Μυτίδης (46’ Λουσέρο), Παύλου (41’ Πιντάδο), Ρέινα.

ΔΟΞΑ (Λούκας Χατζηλούκας): Μορφής, Μπακέρο, Λεονάρντο, Περέιρα, Χαραλάμπους, Λόπες (65’ Οικονομίδης), Ρόντρι, Φερνάντες, Καρλίτος, Πεδρίτο, Λεάντρο (61’ Λόπο – 81’ Σουάρες).