Δύσκολη νίκη, αλλά νίκη για τον Απόλλωνα

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Οσο δύσκολα -και ακόμα περισσότερο- δείχνει το τελικό 2-1 επικράτησε ο Απόλλωνας της Δόξας στο Τσίρειο για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος «Γλαύκος Κληρίδης». Η ομάδα του Χριστάκη Χριστοφόρου τα βρήκε… μπαστούνια με τους νεοφώτιστους και χάρη στα γκολ των Γκουγιόλ και Σανγκόι κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη και να πανηγυρίσει το 13ο «τρίποντο» στο πρωτάθλημα παραμένοντας σε απόσταση… βολής από την κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «κυανόλευκοι» δεν κατάφεραν να πιάσουν καλή απόδοση και πέτυχαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 58ο λεπτό: Κόρνερ του Ρομπέρ, και με κεφαλιά ο Γκουγιόν έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, ενώ στο 79’ ο Σανγκόι με κοντινό πλασέ πέτυχε το 2-0 για τους «γαλάζιους». Στο 87’ η Δόξα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πάβλοβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 91’ ο Καρλίτος με κοντινό πλασέ μείωσε σε 2-1 μετατρέποντας τα τελευταία λεπτά σε …κόλαση, χωρίς όμως να αλλάξει το σκορ.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Χριστάκης Χριστοφόρου): Βάλε, Μερκής, Χαραλάμπους, Γκουγιόν, Χαμτανί, Μεριέμ, Γκιέ (26’ Παπουλής), Ρομπέρ, Στυλιανού, Ρέινα (60’ Γκαρσία), Σανγκόι (80’ Ρόχας).

ΔΟΞΑ (Σοφόκλης Σοφοκλέους): Ματέο, Μπακέρο, Ρόντρι, Καρλίτος, Αντόνιο, Λεάντρο, Σοάρες (76’ Λόπες), Πάβλοβιτς, Λεονάρντο, Οικονομίδης, Πεδρίτο (76’ Ράμος).