Εθν. Αχνας – Δόξα 0-3: Περίπατος στο Δασάκι

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Και μόνο το σκορ, 0-3, δείχνει πόσο εύκολα πέρασε η Δόξα Κατωκοπιάς από το Δασάκι. Η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα επικράτησε με σκορ 3-0 του τοπικού Εθνικού και έφτασε στους 16 βαθμούς. Ηταν καλύτερη και πιο αποτελεσματική και κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο φτάνοντας στο «καθαρό» 0-2.
Η Δόξα άνοιξε το σκορ μόλις στο 11’ με δράστη τον Λόμπο, ο οποίος ήταν εύστοχος από το σημείο του πέναλτι. Προτού προλάβει να συνέλθει και να οργανωθεί ο Εθνικός, ο Βιλέλα διπλασίασε το σκορ με εκπληκτικό σουτ στο 22ο λεπτό.
Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο και στο 68’ ο Βιλέλα με δεύτερο προσωπικό τέρμα σφράγισε τη νίκη της ομάδας του με κοντινό πλασέ. Στο 71’ ο Φερνάντες είχε δοκάρι για την Δόξα.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Νίκος Κολομπούρδας): Κουντούλ, Σουάρες (46’ Φραγκέσκου), Ταλ (46’ Πογιατζής), Σκούλιτς, Αουρέλιο, Σίλας, Κατσής, Λάζιτς, Αρόγιο (63’ Λεντέσμα), Τσιντί, Λίλιου.
ΔΟΞΑ (Λούκας Χατζηλούκας): Κίνγκσον, Μάρκες, Λεονάρντο, Μπακέρο, Χαραλάμπους, Πάβλοβιτς (85’ Λόπες), Ρόντρι, Πεδρίτο, Βιλέλα, Φερνάντες (90+3’ Οικονομίδης), Λόπο (82’ Λεάντρο).