Εικόνες ντροπής στο ΑΕΛ – ΑΠΟΕΛ (βίντεο)

Το ball boy στο έδαφος χτυπημένο από κορτίδα από την εξέδρα του ΑΠΟΕΛ (φωτογραφία από βίντεο).

Το κυπριακό ποδόσφαιρο βίωσε μία από τις ντροπιαστικότερές του μέρες. Ενα παιγνίδι που ξεκίνησε στις 8, ολοκληρώθηκε στις 11 λόγω του πολεμικού σκηνικού που στήθηκε από τους οπαδούς των δύο ομάδων πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου
Ball boy τραυματίστηκε από κροτίδα που ρίχθηκε από την κερκίδα του ΑΠΟΕΛ, στη συνέχεια είχαμε ρίψη φωτοβολίδων από την κερκίδα της ΑΕΛ και μετά μάχες σώμα με σώμα των οπαδών των δύο ομάδων μέσα στο γήπεδο.
Και αντί το παιγνίδι να διακοπή από τον Μασιά, επανήρχισε μετά που σχεδόν άδειασαν οι κερκίδες των δύο ομάδων. Ενδιάμεσα είχαμε και ένα παιγνίδι, που το τελικό του αποτέλεσμα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.

Με φάουλ σε καλό σημείο στο πρώτο λεπτό για την ΑΕΛ ξεκίνησε ο αγώνας στο Τσίρειο, αλλά η εκτέλεση του Σοάρες ήταν πολύ κακή με την μπάλα να φεύγει ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
Στο 4’ το ΑΠΟΕΛ είχε την πρώτη του ευκαιρία με το Βοζίνια να αποκρούει σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Εμπεσίλιο.

Μετά από δύο λεπτά είχαμε το ίδιο αποτέλεσμα με τους ίδιους πρωταγωνιστές, με το Βοζίνια να αποκρούει εξαιρετικά την εκτέλεση φάουλ του Εμπεσίλιο.
Το παιγνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό από την αρχή με τις δύο ομάδες να μπαίνουν επιθετικά στο παιγνίδι.

Σταδιακά το ΑΠΟΕΛ άρχισε να κρατάει περισσότερο μπάλα από την ΑΕΛ αλλά και οι δύο ομάδες υστερούσαν στην τελική πάσα ώστε να μπορέσουν να απειλήσουν τις δύο εστίες.
Η ΑΕΛ όσο περνούσε η ώρα έβρισκε κενούς χώρους στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ και δημιουργούσε κινδύνους κυρίως από τα πλάγια αλλά της έλειπε η σωστή τελική προσπάθεια.
Οσο περνούσε η ώρα χανόταν εκείνη η επιθετικότητα που έδειξαν οι δύο ομάδες στην αρχή του παιγνιδιού με τη μπάλα να βρίσκεται περισσότερη ώρα στη μεσαία γραμμή.

Στη συνέχεια είχαμε αυτά τα ντροπιαστικά που είδε όλη η Κύπρος, με τις κροτίδες, τις φωτοβολίδες, τις μάχες σώμα με σώμα και τις διακοπές του αγώνα. Για αυτά γράψαμε σε άλλα άρθρα μας πιο αναλυτικά, με το Μασιά να παίρνει την απόφαση – σκάνδαλο όπως συνεχίσει το παιγνίδι.
Το παιγνίδι ξεκίνησε στις 10 παρά, οι παίχτες των δύο ομάδων αντάλλαζαν πάσες για τρία – τέσσερα λεπτά μέχρι τη λήξη και μετά αντί 15λεπτη ανάπαυλα, είχαμε ένα… πεντάλεπτο ζέσταμα των παιχτών και μετά έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
Στο 49’ ο Εμπεσίλιο μπήκε στην περιοχή της ΑΕΛ από τα αριστερά αλλά από πολύ πλάγια και απέκρουσε εύκολα ο Βοζίνια. Ενα λεπτό αργότερα ο Σάλαϊ έκανε το μακρινό σουτ με τη μπάλα να πηγαίνει αρκετά έξω.

Στο 63’ απείλησε και πάλι το ΑΠΟΕΛ από εκτέλεση φάουλ του Εμπεσίλιο αλλά και πάλι αντέδρασε σωτήρια ο Βοζίνια.
Στο 69’ ο Ποτέ έχασε την ευκαιρία του αγώνα μέχρι εκείνη τη στιγμή καθώς μόνος απέναντι στο Βοζίνια έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία.
Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της ΑΕΛ να χάσει τεράστια ευκαιρία, όταν το διαγώνιο σουτ του Αλνταΐρ πέρασε μόλις έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πέρεθ.

Στο 80’ το ΑΠΟΕΛ έχασε νέα τεράστια ευκαιρία, αυτή την φορά με τον Ζαχίντ το σουτ του οποίου πέρασε εκατοστά έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βοζίνια.
Στο 93’ ο Σόουζα έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν ανησύχησε τον Βοζίνια.
Το τέλος του αγώνα βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες χωρίς τέρματα.
ΑΕΛ: Βοζίνια, Αϊρόσα, Γουίλερ, Λαφράνς, Μιτρέα, Σοάρες (83’ Μέσκα), Φιντέλις, Σίλβα, Αβραάμ (73’ Σάσι), Αλνταϊρ, Αουραμπαρένα.
ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Βούρος, Λάγο, Μερκής, Καρλάο (45’ Μηνά), Μοράις, Σόουζα, Εμπεσίλιο, Ζαχίντ (84’ Ντα Καμάργκο), Σάλαϊ (77’ Αλωνεύτης), Ποτέ.