Παγκόσμιο Κύπελλο 2018: Εκανε το… θαύμα η Κροατία (2-1) την Αγγλία και πήγε τελικό

Ο Μάριο Μάντζουκιτς έχει στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Αγγλίας στην διάρκεια της παράτασης και στέλνει την Κροατία για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου. (AP Photo/Frank Augstein)

Μια Κροατία με απίστευτο πάθος νίκησε σ’ έναν δραματικό ημιτελικό που έγινε στο «Λουζνίκι» της Μοσχας με 2-1 την Αγγλία και θα βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου, αντιμετωπίζοντας την ερχόμενη Κυριακή την Γαλλία.

Οι παίκτες του Ντάλιτς αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, έχοντας μετριότατη απόδοση, μεταμορφώθηκαν στην επανάληψη κι αφού αρχικά ισοφάρισαν, πέτυχαν στην παράταση την υπέρβαση, φτάνοντας σε ένα τεράστιο κατόρθωμα.

Η Αγγλία πίστεψε ότι με το γρήγορο γκολ του Τρίπιερ θα «κλείδωνε» τη νίκη και τη πρόκριση και το «πλήρωσε» καθώς δεν υπολόγισε σωστά όπως αποδείχθηκε το ταλέντο, αλλά και το πείσμα των Κροατών.

Croatia’s Dejan Lovren and England’s Dele Alli, right, go for a header during the semifinal match between Croatia and England at the 2018 soccer World Cup in the Luzhniki Stadium in Moscow, Russia, Wednesday, July 11, 2018. (AP Photo/Frank Augstein)

Τα «λιοντάρια» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5′. Ο Ντέλε Αλι κέρδισε το φάουλ από τον Μόντριτς λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή των Κροατών και ο Τρίπιερ που ανέλαβε την εκτέλεσή του, έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Σούμπασιτς για το 1-0.

Η Κροατία δεν κατάφερε να αντιδράσει άμεσα στο γκολ που δέχτηκε με αποτέλεσμα να κινδυνεύσει και στο 14′ όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Τρίπιερ, έπιασε την κεφαλιά ο Μαγκουάιρ για να περάσει η μπάλα άουτ.

Οι Κροάτες φάνηκαν επιθετικά για πρώτη φορά στον ημιτελικό στο 19′ μ’ ένα μακρινό σουτ του Πέρισιτς που πέρασε λίγο άουτ.

Στο 30′ ο Κέιν δεν μπόρεσε να νικήσει από πολύ κοντά τον Σούμπασιτς στέλνοντας εξ’ επαφής την μπάλα στο δοκάρι, σε μια φάση που τελικά δεν μέτρησε καθώς ο αρχηγός των Αγγλων υποδείχτηκε καθυστερημένα σε θέση οφ-σάιντ.

Στο επόμενο λεπτό οι Κροάτες που προσπαθούσαν μάλλον βεβιασμένα να πλησιάσουν στην ισοφάριση, είχαν ένα σουτ του Ρέμπιτς από καλή θέση που εξουδετέρωσε ο Πίκφορντ για να χάσουν μεγάλη ευκαιρία στο 36′ τα «λιοντάρια» με τον Λίνγκαρντ να σουτάρει λίγο άουτ ενώ ήταν αφύλακτος από το ημικλύκλιο της μεγάλης περιοχής.

England’s Jordan Henderson trying to stop Croatia’s Luka Modric during the semifinal match between Croatia and England at the 2018 soccer World Cup in the Luzhniki Stadium in Moscow, Russia, Wednesday, July 11, 2018. (AP Photo/Matthias Schrader)

Πάντως λίγο πριν βγει το ημίχρονο οι Κροάτες ζήτησαν πέναλτι σ’ ένα τράβηγμα του Μαγκουάιρ πάνω στον Λόβρεν μέσα στην περιοχή, όμως ο Τούρκος διαιτητής Τσουνέιτ Τσακίρ δεν διέκρινε παράβαση.

Οι Κροάτες άρχισαν να πιέζουν από το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους για την ισοφάριση και στο 63′ ο Πέρισιτς έπιασε το σουτ από καλή θέση για να σταματήσει η μπάλα στο σώμα του Γουόκερ.

Τελικά οι Κροάτες έφεραν το ματς στο ίσια (1-1) στο 68′ με εξαιρετική προβολή του Πέρισιτς μετά από σέντρα του Βρσάλκο.

Στο 72′ η Κροατία που βρήκε ρυθμό μετά την ισοφάριση, θα μπορούσε να φτάσει στην ολική ανατροπή,αλλά το σουτ του Πέρισιτς αρχικά πήγε στο αριστερό δοκάρι ενώ στη συνέχεια το πλασέ του Ρέμπιτς κατέληξε στην αγκαλιά του Πίκφορντ. Στο 83′ ο Μάντζουκιτς έκανε το γυριστό σουτ, αλλά πάλι ο τερματοφύλακας των Αγγλων ήταν σε ετοιμότητα για να οδηγηθεί τελικά το παιχνίδι στην παράταση καθώς δεν σημειώθηκε άλλη αξιόλογη φάση μέχρι το φινάλε.

Η πρώτη μεγάλη φάση στην παράταση έγινε στο 99′ με τον Στόουνς να κάνει την κεφαλιά και τον Βρσάλκο να διώχνει τη μπάλα πάνω από την γραμμή της εστίας της Κροατίας . Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Πίκφορντ απομάκρυνε τη τελευταία στιγμή μπροστά από τον Μάντζουκιτς.

Croatia’s Ivan Perisic, top right, scores his side’s first goal past England goalkeeper Jordan Pickford during the semifinal match between Croatia and England at the 2018 soccer World Cup in the Luzhniki Stadium in Moscow, Russia, Wednesday, July 11, 2018. (AP Photo/Frank Augstein)

Στο 109′ όμως ο Μάντζουκιτς δεν αστόχησε και εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της άμυνας των Αγγλων, μετά την κεφαλιά-πάσα του Πέρισιτς, νίκησε με αριστερο πλασέ από κοντά τον Πίκφορντ για το 2-1.

Από το 116′ η Αγγλία συνέχισε με δέκα καθως αποχώρησε τραυματίας ο Τρίπερ και δεν είχαν άλλη αλλαγή. Η ομάδα του Σαουθγκέιτ προσπάθησε να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνιδι στα πέναλτι, αλλά οι Κροάτες δεν είχαν καμία διάθεση να χάσουν την τεράστια ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε για την συμμετοχή τους σ’ ένα τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς (93′ Πίβαριτς), Ράκιτιτς, Μόντριτς (118′ Μπάντελι), Μπρόζοβιτς, Ρέμπιτς(100′ Κράμαριτς), Μάντζουκιτς (115′ Τσόρλουκα), Πέρισιτς

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ (112′ Βάρντι), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Χέντερσον (97′ Ντάιερ), Τρίπιερ, Λίνγκαρντ, Αλι, Γιανγκ (90′ Ρόουζ), Στέρλινγκ (74′ Ράσφορντ), Κέιν.