Ενα και καλό για την Ομόνοια

Νίκη για την Ομόνοια με 1-0 (φωτογραφία Ευρωκίνηση)

Με γκολάρα του Φανού Κατελάρη η Ομόνοια επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ και πανηγύρισε την πρώτη νίκη σε ντέρμπι στην φετινή σεζόν. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου μείωσε στον ένα βαθμό (20 έναντι 21) την διαφορά από την ΑΕΚ, η οποία έμεινε μακριά από τι; νίκες για έκτο σερί αγώνα.
Στο πρώτο παιχνίδι το ντέρμπι ήταν ισοδύναμο, με την Ομόνοια να έχει την κατοχή στο πρώτο 20λεπτο και να πιέζει για να πάρει το προβάδισμα και να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 6ο λεπτό με την κεφαλιά του Ντάρμπισαϊρ που πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Η ΑΕΚ με την πάροδο του χρόνου ισορρόπησε τον αγώνα και στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες, στο 38′ με τον Ιγκορ Σίλβα να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το σουτ όμως ο Μεχίας απέκρουσε με τα πόδια.
Ο Ισπανό κίπερ είχε νέα σωτήρια επέμβαση στο 39′ όταν ο Λαρένα εκτέλεσε το μακρινό φάουλ, η μπάλα έσκασε μπροστά από τον Μεχίας ο οποίος δύσκολα έδιωξε σε κόρνερ.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ομόνοια διατήρησε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να οργανωθεί και να πιέσει την εστία της ΑΕΚ, η οποία οπισθοχώρησε και έψαξε να γίνει απειλητική με αντεπιθέσεις.
Η πίεση της Ομόνοιας καρποφόρησε στο 70′ με μακρινό δυνατό σουτ του Φανού Κατελάρη από τα 25 μέτρα, σε μια φάση που είχε συμμετοχή και ο Κολοβός που έδωσε την ασίστ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να πιέσει για την ισοφάριση και είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Αναστασίου όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.
ΟΜΟΝΟΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Μεχίας, Κούσουλος, Βύντρα, Λόρα, Λόπες, Κατελάρης, Γκόμεθ, Σοάρες (53’ Τζιωνής), Μόντες (84′ Λοέ), Ζίβετς (69’ Κολοβός), Ντάρμπισαϊρ.
ΑΕΚ (Α. Ιραόλα): Τόνιο, Ιγκόρ Σίλβα, Γκαρσία (52’ Ρουσιάς), Τρουγιόλς, Καταλά, Γκονζάλες, Λαμπάν (76’ Κ. Αναστασίου), Ακοράν, Λαρένα (82’ Κωνσταντίνου), Φλοριάν, Τέτε.