Εντυπωσιακό παιχνίδι και η δόξα στην… Δόξα, 3-2 την Πάφο (βίντεο)

Το 3-2 της Δόξας επί της Πάφου. Φωτογραφία από βίντεο.

Σε ένα παιγνίδι με πέντε τέρματα, τα τρία εκ των οποίων από την άσπρη βούλα, του πέναλτι, η Δόξα πήρε τη νίκη απέναντι στην Πάφο με 3-2. Ηταν ένα παιγνίδι με διπλή ανατροπή, καθώς η Δόξα άνοιξε το σκορ, η Πάφος πήρε προβάδισμα με 2-1, αλλά η Δόξα στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη με 3-2.
Γοργός ήταν ο ρυθμός στα πρώτα στάδια του αγώνα με τις δύο ομάδες να δημιουργούν εκατέρωθεν ευκαιρίες για επίτευξη γκολ από το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έλειψαν οι μεγάλες ευκαιρίες απέναντι από τα δύο καρέ, ενώ πολλά ήταν τα λάθη που έγιναν στη μεσαία γραμμή από τις δύο πλευρές.
Ακολούθως και μέχρι το ημίωρο της αναμέτρησης η Δόξα πίεσε πιο ψηλά, ενώ η ομάδα της Πάφου ανέκτησε περισσότερη κατοχή της μπάλας. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε σε κάποιο βαθμό, με τους γηπεδούχους να απειλούν σοβαρά στο 24’ με σουτ του Σαντίκ.
Δύο λεπτά αργότερα και μετά από χέρι του Χολτ εντός της περιοχής της Πάφος FC, ο Σαντίκ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και σημείωσε το 1-0 για τη Δόξα.

Αμεση ήταν η αντίδραση της Πάφος FC στο γκολ που δέχθηκε, αφού το παιχνίδι άνοιξε και η φιλοξενούμενη ομάδα απώλεσε σπουδαία ευκαιρία στο 28’ για να φτάσει στο 31’ στην ισοφάριση με κεφαλιά του Ράσιτς.
Η Πάφος FC θα μπορούσε να φτάσει στην ολική ανατροπή αν ο Γκρεμσλ δεν έλεγε εντυπωσιακά «όχι» σε νέα κεφαλιά του Ράσιτς στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Με έντονη βροχόπτωση και χωρίς κάποιες αλλαγές από τους δύο προπονητές ξεκίνησε το β’ μέρος του αγώνα. Η Πάφος FC κατάφερε να ανατρέψει πολύ νωρίς το σκορ με τον Ανγκούλο να κερδίσει στο 48’ πέναλτι και να ευστοχεί στο αμέσως επόμενο λεπτό από τα έντεκα βήματα σημειώνοντας το 1-2. Ακολούθως το παιχνίδι άνοιξε ξανά με την Πάφος FC να φλερτάρει και με τρίτο γκολ, αλλά να μην το πετυγχαίνει στη μεγάλη ευκαιρία που έχασε ο Ανγκούλο στο 56’. Πέντε λεπτά αργότερα η Δόξα κέρδισε δεύτερο πέναλτι με τον Σαντίκ να ευστοχεί ξανά και να σημειώνει το 2-2 από τα έντεκα βήματα. Το γκολ αυτό ανέτρεψε εκ νέου τις ισορροπίες και έδωσε νέο αέρα και ψυχολογία στη Δόξα, η οποία κυριάρχησε στα επόμενα λεπτά. Εξαργύρωσε την υπεροχή της με το γκολ του Παβλόφ στο 73’ και πήρε εκ νέου προβάδισμα με 3-2. Στα τελευταία λεπτά έκανε και σωστή διαχείριση του υπέρ της προβαδίσματος και πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη.

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Περέιρα, Ευσταθίου (55’ Παβλόφ), Μουκτάρης, Σαντίκ, Λουίς Κάρλος (83’ Χατζηβασίλης), Μπόλιεβιτς (12’ Τίνκου), Ασαμόα, Ζατλ, Μιτρέα, Νελσίνιο.
ΠΑΦΟΣ: Μολ, Χολτ (81’ Τσουκούντ), Ντεμέκ, Μπαγκάρντ, Σιρόκ, Ζίβουλιτς, Κουλς (78’ Πολίτσι), Φόλπρεχτ, Ζάντερ (68’ Φιλιώτης), Ανγκούλο και Ράσιτς.