Επέστρεψε η «Κυρία», 2-1 τον Ερμή

Πανηγύρια των παιχτών της «Κυρίας».

Επιστροφή στις νίκες για την Ανόρθωση που κέρδισε με 2-1 τον Ερμή στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Ο Ντούρις στο 22’ και ο Κοφί στο 60’ τα γκολ για την ομάδα της Αμμοχώστου. Στο 89ο λεπτό ο Ταραλίδης μείωσε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
Στο πρώτο μέρος η Ανόρθωση μπήκε πολύ δυνατά στο παιγνίδι και προσπάθησε από το πρώτο λεπτό να επιβάλει τον ρυθμό της. Η ομάδα της Αμμοχώστου έκλεισε τον Ερμή στο δικό του μισό ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Αραμπατζή. Ο Ερμής περιορίστηκε στα αμυντικά του καθήκοντα και δυσκολευόταν να βγει με αξιώσεις στην επίθεση. Στο 22ο λεπτό η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ με τον Ντούρις να εκμεταλλεύεται την πάσα-τακουνάκι του Κατσαράβα και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Αραμπατζή γράφοντας το 1-0. Στο 42ο λεπτό η «Κυρία» απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της αφού ο Κοφί δεν κατάφερε να νικήσει τον Αραμπατζή από πολύ καλό σημείο. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή ήρθε στο 45ο λεπτό με τον Κεϊτά να φεύγει μόνος απέναντι από τον Δημητρίου, ωστόσο καθυστέρησε και απώλεσε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το παιγνίδι στα ίσα.

Στην επανάληψη, ο Ερμής μπήκε πολύ καλύτερα με σκοπό να φτάσει σε ένα γρήγορο γκολ και προσπάθησε να ασκήσει πίεση στην άμυνα της Ανόρθωσης. Στο 57ο λεπτό η ομάδα της Αραδίππου απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα ωστόσο βρήκε μπροστά του Δημητρίου. Ο Μαρτίνιουκ έκανε το σουτ, ο νεαρός τερματοφύλακας της Ανόρθωσης απέκρουσε ασταθώς, ενώ στην επαναφορά του Κεϊτά ο Δημητρίου απομάκρυνε εκ νέου με υπερένταση. Τρία λεπτά αργότερα η Ανόρθωση «τιμώρησε» τον Ερμή αφού ο Κοφί έφυγε μόνος απέναντι στον Αραμπατζή και με ωραίο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 89ο λεπτό ο Ερμής μείωσε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ταραλίδη μετά από ανατροπή του Μαλόν από τον Σισέ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιγνίδι. Η Ανόρθωση καρδιοχτύπησε στα τελευταία λεπτά, ωστόσο διαφύλαξε το υπέρ της αποτέλεσμα και πανηγύρισε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Δημητρίου, Κοφί (90+1’ Αρτυματάς), Σίλντενφελντ, Στρούνα, Κατσαράβα (76’ Σισέ), Ράγιος, Μπεσάτ, Μικελντάτζε (87’ Οικονομίδης), Ντούρις, Βίκτορ, Ντουγκλάο.
ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής (73’ Παπαδόπουλος), Γκουλόν, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Μαύρου, Πηλέας (46’ Ντεβέσα), Μαλόν, Κεϊτά, Φυλακτού, Κουατσίκα, Εμπαλό (79’ Πουτζιουρή).