Επαιξε σαν ΑΠΟΕΛ, 2-1 την Μπορντό

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Ο ΑΠΟΕΛ φόρεσε το ευρωπαϊκό κοστούμι του και με εντυπωσιακή εμφάνιση νίκησε την Μπορντό μέσα στο ΓΣΠ και κράτησε «ζωντανές» τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Το 2-1 φαντάζει «φτωχό» για την εμφάνιση που πραγματοποίησαν οι πρωταθλητές Κύπρου απέναντι στην εκπρόσωπο της γαλλικής σχολής ποδοσφαίρου.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη έπιασε καταπληκτική απόδοση και εκτός από τα δύο πολύ όμορφα γκολ του Αλεξάνδρου και του Μοράις στο 13’ και 54’ αντίστοιχα οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασε πολλές ευκαιρίες για να πάρουν μία άνετη -και με βάση το σκορ- νίκη. Ειδικά τον Στάθη Αλωνεύτη δεν μπορούσαν οι Γάλλοι του Φρανσίς Ζιλό όχι να σταματήσουν αλλά ούτε καν να παρακολουθήσουν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους παίκτες αλλά και τους οπαδούς του ΑΠΟΕΛ. Μόλις στο 13ο λεπτό ο Χαραλαμπίδης έστρωσε στον Αλεξάνδρου κι αυτός με ένα σουτ – κεραυνό άνοιξε το σκορ (1-0). Εξι λεπτά αργότερα (19’) ο Αλωνεύτης έφυγε …σφαίρα από αριστερά, πάτησε περιοχή όμως το σουτ του εξουδετερώθηκε από τον Καρασό. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου στην μία και μοναδική αμυντική αδράνεια του ΑΠΟΕΛ ο Σανέ με κεφαλιά μετά από κόρνερ έφερε το ματς στα ίσια.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 50’ Μπούντιμιρ και Γκουεμό πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια λόγω μεταξύ τους αψιμαχίας με τον ΑΠΟΕΛ να πεισμώνει και στο 54’ από την κάθετη του Μπενασούρ ο Μοράις με πλασέ έκανε το 2-1. Τρία λεπτά αργότερα από πάσα «πάρε – βάλε» του Μπενασούρ στο Σέρτζιο ο Καρασό απέκρουσε σωτήρια και στο 60’ η Μπορντό προσπάθησε να… χτυπήσει τον ΑΠΟΕΛ στην χαρά του από το γκολ αλλά η κεφαλιά του Ζισί έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Πάρντο. Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ πήρε τον απόλυτο έλεγχο του ματς κι έχασε τρεις ευκαιρίες με τους Αλωνεύτη – Μοράις (διπλή), Μοράις και Αλωνεύτης στο 77’, 80’ και 81’ αντίστοιχα που όμως όλες τις έδιωξε ο Γάλλος γκολκίπερ.

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Πάρντο, Μάριο Σέρζιο, Ολιβέιρα, Μπόρδα, Καμπράλ, Χαραλαμπίδης (56’ Σωτηρίου), Μοράις, Βινίσιους, Αλεξάνδρου (38’ Μπενασούρ), Αλωνεύτης (88’ Σολωμού), Μπούντιμιρ.

ΜΠΟΡΝΤΟ (Φρανσίς Ζιλό): Καρασό, Φομπέρ, Σανέ, Μπρέσε, Πουντζέ, Ενγκουεμό, Σέρτιτς, Μουρίς – Μπελέ, Ομπράνιακ (71’ Μπελιόν), Ζισί (71’ Σακό), Ρολάν (71’ Σεβέ).