Ερμής – Απόλλωνας 0-0: «Χ»αμένοι και οι δύο

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Χωρίς γκολ και χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση στο στάδιο Αμμόχωστος μεταξύ Ερμή και Απόλλωνα. Οι δύο ομάδες που έμειναν στο 0-0 θεωρητικά είναι χαμένες αφού ήθελαν τη νίκη και όχι μόνο δεν την πήραν αλλά έχασαν και την ευκαιρία ο μεν Απόλλωνας να ξεφύγει, ο δε Ερμής να πλησιάσει τους «γαλάζιους» στον πόντο. Μπορεί να ήθελαν αλλά δεν προσπάθησαν κιόλας να πάρουν τη νίκη αφού οι δύο ομάδες πρόσεξαν πολύ τα νώτα τους και δεν δημιουργήθηκαν πολλές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η λεμεσιανή ομάδα είχε περισσότερες ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο μέρος, παρά τις πολλές απουσίες που είχε να αντιμετωπίσει ο Χριστάκης Χριστοφόρου, ωστόσο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιάννη Αραμπατζή. Ο Ελλαδίτης τερματοφύλακας έδειξε εκ νέου την κλάση του, κράτησε ανέπαφη την εστία του και οδήγησε τον Ερμή σε 13ο σερί ματς αήττητος.

Στον αντίποδα, η ομάδα της Αραδίππου παρουσιάστηκε καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δεν βρήκε διαδρόμους για να γίνει άμεσα επικίνδυνη για την εστία του Μπρούνο Βάλε. Σταδιακά ο Απόλλωνας ισορρόπησε τον αγώνα στην επανάληψη, και κυνήγησε το γκολ στα τελευταία λεπτά, ιδιαίτερα μετά την αποβολή του Ζάρκοβιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα για σπρώξιμο στον Σανγκόι.

Το φιλμ του αγώνα:

16’ Σουτ του Ντε Αζεβέδο, όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Βάλε.

32’ Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Μεριέμ, ωστόσο ο Γκουγιόν δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή.

36’ Ο Γκαρσία έκανε το πλασέ όμως ο Αραμπατζής σωτήρια μπλόκαρε την μπάλα.

45+1’ Ο Χαμτανί βγήκε τετ α τετ με τον Αρμαπατζή, ο οποίος και πάλι απέκρουσε το πλασέ.

81’ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ζάρκοβιτς για σπρώξιμο στον Σανγκόι.

90+3’ Ο Μεριέμ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

ΕΡΜΗΣ (Νίκος Παναγιώτου): Αραμπατζής, Ζάρκοβιτς, Παουλίνιο (85’ Παπαθανασίου), Τσίνα, Ντε Πίνα, Μαχράτζε, Μπέμπα, Αλίμι (71’ Σεσίνια), Ντε Αζεβέδο (85’ Δημητρίου), Μοράν, Τακπατζούμι.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Χριστάκης Χριστοφόρου): Βάλε, Ρόχας (27’ Μεριέμ), Καρυπίδης, Χαραλάμπους, Βασιλείου, Χαμτανί, Γκουγιόν, Ρομπέρ, Σανγκόι, Κωνσταντίνου (78’ Εζέ), Γκαρσία.