Σούπερ Λίγκα: Εχασε την ευκαιρία (0-0) η Ξάνθη με Λαμία

Η στιγμή που ο Νιάσε χάνει τη μεγάλη ευκαιρία για την Λαμία στο παιχνίδι με την Ξάνθη στα «Πηγάδια».

Η Ξάνθη δεν κατάφερε να επικρατήσει της Λαμίας στα «Πηγάδια» και μένοντας στο 0-0 έχασε έδαφος στην προσπάθεια που καταβάλει να μπει στην πρώτη εξάδα που οδηγεί στα πλέι-οφ. Το ματς ήταν συναρπαστικό στο δεύτερο μέρος όταν οι δυο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Η Ξάνθη απείλησε για πρώτη φορά στο 8’ όταν ο Μουλέν εκτέλεσε το φάουλ και ο Κάστρο έπιασε υπό πίεση μια κεφαλιά που πέρασε άουτ.

Οσο κυλούσαν τα λεπτά η πίεση των γηπεδούχων στην περιοχή της Λαμίας μεγάλωνε και στο 31’ ο Μπαξεβανίδης έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Ο επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων συνεχίσθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους χωρίς ωστόσο κάποιο αποτέλεσμα καθώς το σουτ που επιχείρησε ο Σόσα στο 40’ ήταν αδύναμο και μπλόκαρε εύκολα ο Θεοδωρόπουλος. Η ομάδα της Φθιώτιδας αμύνθηκε μαζικά στο πρώτο 45λεπτο και δεν δημιούργησε ούτε υποψία ευκαιρίας.

Πάντως στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η Λαμία είχε μια καλή στιγμή με τον Βιγιάλμπα να εξαπολύει στο 56’ το σουτ από καλή θέση και τον Αμπαντ να αποκρούει. Στο επόμενο λεπτό η Λαμία είχε κι άλλη καλή στιγμή με τον Νιάσε να μην μπορεί να στείλει από κοντά με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της Ξάνθης. Οι ευκαιρίες για την Λαμία συνεχίσθηκαν και στο 70’ ο Σάλιακας έκανε το σουτ από κοντά για να τον σταματήσει ο Καρασαλίδης.

Δέκα λεπτά αργότερα πάλι ο Σάλιακας έχασε την μεγαλύτρρη ευκαιρία του ματς όταν βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Αμπαντ, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει. Η Ξάνθη «απάντησε» στην ευκαιρία της Λαμίας στο 86’ μ’ ένα σουτ του Τζουρίσκοβιτς που σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας της Θεοδωρόπουλου. Στο 87΄οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπεχαράνο πάνω στον Κασάδο, αλλά ο διαιτητής Τάσος Σιδηρόπουλος δεν διαοπίστωσε παράβαση. Στο 93’ η Ξάνθη πλησίασε ξανά στο γκολ, αλλά το σουτ του Κοβάσεβιτς μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Θεοδωρόπουλου.

Κίτρινες κάρτες αντίκρισαν οι Στάρτζεον, Καραμάνος, Κάστρο, Σόσα, Βιγιάλμπα, Ασίγκμπα και Τζανετόπουλος.

ΞΑΝΘΗ: Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Εντουάρντο (78’ Ντε Αμορίμ), Φοσέ (53΄Τζουρίσκοβιτς), Σόσα, Κάσα Καμαρά (74’ Κοβάσεβιτς, Κασάδο, Καρασαλίδης, Μουλέν, Στάρτζεον, Κάστρο.

ΛΑΜΙΑ: Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Βιγιάλμπα (65΄ Σάλιακας), Μπεχαράνο, Δημούτσος (81’ Τιρόνε), Νιάσε, Καραμάνος, Βασιλόγιαννης (87’ Σάσι).