Εύκολα με δεύτερη νίκη ο ΑΠΟΕΛ

Ο Πάβλοβιτς πετυχαίνει το 2-0. Φωτογραφία από βίντεο.

Δεύτερη νίκη απέναντι στην Σουτιέσκα πέτυχε το ΑΠΟΕΛ που καθάρισε την πρόκριση με 3-0 και περιμένει να μάθει αντίπαλο για την επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.
Οι πρωταθλητές Κύπρου άνοιξαν το σκορ με τον Πάβλοβιτς στο 13ο λεπτό και έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για την νίκη. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε το 2-0 στο 25ο λεπτό μετά από πάσα του Τάμαρι, ενώ να σημειώσουμε πως και στο πρώτο γκολ είχε συμμετοχή ο Ιορδανός ο οποίος είχε κάνει σε πρώτο χρόνο το σουτ πριν η μπάλα φτάσει στον Σέρβο. Ο Πάβλοβιτς πέτυχε χατ τρικ στο 66’ αφού με πανέμορφο γκολ σημείωσε το 3-0!

Σε γενικές γραμμές οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν όπως έπρεπε στο παιχνίδι, σωστοί αμυντικά και ήρεμοι επιθετικά και με την εμπειρία τους κατάφεραν από νωρίς να κάνουν δικό τους τον αγώνα.
Νωρίς το ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ όταν στο 13ο λεπτό ο Τάμαρι πάλεψε στην περιοχή έκανε το σουτ και μετά απο απόκρουση η μπάλα έφτασε στον Πάβλοβιτς που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0! Τάμαρι και Πάβλοβιτς ήταν οι πρωταγωνιστές και στο 2ο γκολ, όταν στο 25ο λεπτό ο Ιορδανός έδωσε για τον Σέρβο που πλάσαρε σωστά μέσα στην περιοχή και έκανε το 2-0, βάζοντας τέλος στις ελπίδες της Σουτγιέσκα από νωρίς! Την πάσα στον Τάμαρι έκανε με φοβερό τρόπο απο διαγώνια μπαλιά ο Ντε Βινσέντι.
Στο 28ο λεπτό ένα σουτ του Γιάκολις από πλάγια θέση πέρασε μόλις έξω. Στο 37’ οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα σουτ από απόσταση, αλλά δεν ήταν ικανό να απειλήσει τον Μπέλετς. 5 λεπτά μετά ο Μάρουσιτς έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 49ο λεπτό ο Ντε Βινσέντι απείλησε με μακρινή εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Στο 54’ ο Μάτιτς έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα να αποκρούει με διπλή προσπάθεια. Στο 64’ η Σουτιέσκα θα μπορούσε να απειλήσει αλλά ο Βούρος ήταν σε ετοιμότητα, έπεσε και πήρε μπάλα πριν αυτή φτάσει στον αντίπαλο επιθετικό στην περιοχή.
Στο 66’ το ΑΠΟΕΛ πέτυχε το 3-0 με φοβερό τελείωμα από τον Πάβλοβιτς που έκανε χατ-τρικ. Ηταν μια όμορφη ενέργεια που ξεκίνησε με κάθετη του Ντε Βινσέντι στον Μιχαϊλοβιτς, σέντρα στην περιοχή και τελείωμα του Σέρβου. Ο Πάβλοβιτς σε πρώτο χρόνο έκανε την κεφαλιά, η μπάλα επέστρεψε σε αυτόν και με φοβερό τελείωμα την έστειλε στα δίκτυα για το 3-0.

Στο 77’ ο Μπέζιακ έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Στο 90+1 ο Γιάκολις έκανε ένα σουτ στην κίνηση μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον αντίπαλο πορτιέρε να αποκρούει. Στο 90+2 ο Αλεφ έκανε το σουτ στην επαναφορά ο Τάμαρι από κοντά έστειλε την μπάλα έξω απο θέση οφσάιντ.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Γκέντσογλου (78’ Αλεφ), Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Μάτιτς, Πάβλοβιτς (72’ Μπέζιακ), Βούρος, Ιωάννου, Γιάκολις, Σάβιτς(76’ Μερκής), Μιχαΐλοβιτς.
ΣΟΥΤΙΕΣΚΑ: Γκιλέν, Σιγκέρ, Νέτιτς, Κογιάσεβιτς, Γιάνκοβιτς, Σόφρανατς, Μπουλάτοβιτς, Μπόζοβιτς (67’ Νίκολιτς), Οσμαχιτς (72’ Βλαϊσάβλιεβιτς), Μπουμπάνια, Μάρουσιτς (60’ Σέτκοβιτς).