Εύκολα ο Απόλλωνας το 2-0 στην Δόξα (βίντεο)

Με καρφωτή κεφαλιά του Ζελάγια ο Απόλλωνας έκανε το 2-0. Φωτογραφία από βίντεο.

Επαγγελματική νίκη για τον Απόλλωνα, που χωρίς να δυσκολευτεί κέρδισε με 2-0 την Δόξα. Οι «κυανόλευκοι» καθάρισαν νωρίς το παιγνίδι με δυο γρήγορα τέρματα από τους επιθετικούς του, και στην συνέχεια έκαναν διαχείριση του αποτελέσματος. Στο -1 από την κορυφή η λεμεσιανή ομάδα.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιγνίδι και άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μάγκλιτσα. Οι παίκτες της λεμεσιανής ομάδας άλλαξαν την μπάλα εκπληκτικά και ο Κροάτης άνοιξε το σκορ. Μετά το γκολ ο Απόλλωνας έριξε τον ρυθμό του όμως αυτό δεν τον εμπόδισε να πετύχει και δεύτερο τέρμα με καρφωτή κεφαλιά του Ζελάγια μετά από κόρνερ του Πέδρο στο 28ο λεπτό.

Στην επανάληψη, η Δόξα κέρδισε πέναλτι (το 6ο φετινό σε βάρος του Απόλλωνα) για φάουλ του Ρομπέρζ στον Παβλόφ. Ο Βάλε νίκησε τον Μιτρέα και για 5η φορά φέτος δεν παραβιάστηκε η εστία του από την εσχάτη των ποινών. Στην συνέχεια οι κυανόλευκοι επέλεξαν να κρατήσουν μπάλα και να μην ψάξουν και άλλα γκολ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Σακκέτι, Ζελάγια (72΄ Σκέμπρι), Περέιρα (62΄ Καραγιόλ), Ντιλάν, Πέδρο, Ρομπέρζ, Χάμπος, Σαρδινέρο (80΄ Παπουλής), Βασιλείου, Μάγκλιτσα.
ΔΟΞΑ: Γκρεμεσλ, Μπα, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Αλεξάνδρου (80΄ Τίνκου), Ζατλ (64΄ Χατζηβασίλης), Αρτάμπε, Παβλόφ, Μιτρέα, Σωτηρίου (90΄ Αδωνη), Νέλσον.