Εύκολα ο Απόλλωνας, 4-1 τον Εθνικό

Με κεφαλιά «ψαράκι» ο Μάρκοβιτς γράφει το τελικό 1-4. Φωτογραφία από βίντεο.

Εύκολη νίκη για τον Απόλλωνα στο φινάλε της α φάσης του πρωταθλήματος, αφού κέρδισε με 4-1 τον Εθνικό στο Δασάκι. Επαιξαν όσο χρειαζόταν οι παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή που είχαν στο μυαλό τους και τα παιγνίδια που ακολουθούν.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιγνίδι για να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα. Και αφού είχε μια δυο καλές ευκαιρίες, το σημείωσε στο 10’ με ωραία κεφαλιά του Σκέμπρι μετά από σέντρα του Ντα Σίλβα. Οι «κυανόλευκοι» ανέβασαν ακόμα περισσότερο στροφές μετά το 20’ και είχαν ακόμα τέσσερεις ευκαιρίες με τους Ζελάγια (2), Γιούστε, Ντα Σίλβα.
Τελικά το 0-2 ήρθε στο 32’ με τον Σαρδινέρο να σκοράρει από κοντά μετά από γύρισμα του Πέδρο, που έφθασε τις 11 ασίστ στο πρωτάθλημα.

Μετά το δεύτερο τέρμα οι «κυανόλευκοι» έριξαν ρυθμούς και αυτό έδωσε την ευκαιρία να δοκιμάσει να βγει στην επίθεση και κατάφερε να μειώσει το σκορ με τον Χαραλάμπους στο 41ο λεπτό με δυνατό σουτ από κοντά. Δυο λεπτά, ο Χάτζιαρος υπέπεσε σε πέναλτι πάνω στον Ζάντερ και ο Ζελάγια με εύστοχή εκτέλεση έκανε το 1-3.
Στο β’ ημίχρονο ο Απόλλωνας κατέβασε ταχύτητα και στην τελευταία φάση του αγώνα ο Μάρκοβιτς με κεφαλιά έκανε το τελικό 1-4.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Χάτζιαρος, Κονέ (87’ Κατσιής), Χαραλάμπους (83’ Αδάμου), Ηλία (90’ Τζιωνή), Κουσιάππα, Ηλία Α, Παπαγεωργίου, Ιωάννου, Αρέστη, Μελάς.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε (46’ Μάρκοβιτς) Ρομπέρζ, Ζάντερ (72’ Βασιλείου) Αλαν, Αλεφ, Ντα Σίλβα, Σκέμπρι, Σαρντινέρο, Ζελάγια (63’ Μαρτίνες).