Εύκολα πήρε το ντέρμπι η ΑΕΛ, 3-1 την «Κυρία»

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). «Γαλαζοκίτρινο» χρώμα είχε το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος που έγινε στο Τσίρειο. Η ΑΕΛ θριάμβευσε επί της Ανόρθωσης στο τελικό 3-1 και την έπιασε στην βαθμολογία, στην 3η θέση με 18 βαθμούς. Η ομάδα του Ιβάιλο Πέτεφ παρουσιάστηκε ανώτερη και με επιθετικές διαθέσεις από το ξεκίνημα της αναμέτρησης καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Μπεμπέ στο 10’ με δυνατό μακρινό σουτ. Η «Κυρία» προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς ουσία, ωστόσο έφτασε στην ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκαρσία. Η παράβαση που δόθηκε το πέναλτι θα συζητηθεί, αφού ο Ντεντέ φαίνεται να απομακρύνει πρώτα την μπάλα, προτού ανατρέψει τον Γκριγκαλασβίλι.
Η απόφαση του πέναλτι από τον Τσαγγάρη ανέβασε την ένταση στην αναμέτρηση, με τους παίκτες να εκνευρίζονται και να παίζουν με δύναμη. Σε ένα από τα πολλά σκληρά μαρκαρίσματα ο Σιέλης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση του πρώτου 45λέπτου. Το αριθμητικό πλεονέκτημα έδωσε ξεκάθαρο πλεονέκτημα στην ΑΕΛ δεύτερο ημίχρονο, καθώς είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης.
Με το «καλησπερά» του δευτέρου μέρους, η ΑΕΛ μπήκε δυνατά προκειμένου να εκμεταλλευτεί τον «παίκτη παραπάνω», όπως και έκανε στο 52’ με αυτογκόλ του Παβίτσεβιτς, μετά από ατομική ενέργεια και μπαλιά στην περιοχή από τον Μοντέιρο. Οι «γαλαζοκίτρινοι» απέκτησαν θετική ψυχολογία και τέλειωσαν τον αγώνα στο 68’ με τρίτο γκολ από τον Ορλάντο Σα, ενώ είχαν πάμπολλες ευκαιρίες για περισσότερα. Αντίθετα, η Ανόρθωση δεν κατάφερε να παρουσιαστεί επικίνδυνη στο δεύτερο ημίχρονο και μοιραία έχασε τον αγώνα.
ΑΕΛ (Ιβάιλο Πέτεφ): Φεγκρούς, Αϊρόσα, Ουόν, Ντεντέ, Καρλίτος, Μοντέιρο, Σακέτι (86’ Θεοφίλου), Νικολάου, Μπεμπέ, Ταρζίνο (55’ Εντμάρ), Σα (90’ Κάσιο).
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Ζόρζε Κόστα): Βέγκα, Παβίτσεβιτς, Πάουλο Ζόρζε, Γκάλαμαζ, Σιέλης, Γκαρσία (60’ Μπεν Σουσιάν), Μάκος, Αλέξα, Φοφανά (74’ Οκκάς), Γκριγκαλασβίλι (46’ Αβραάμ), Κολαούτι.