Ηττα της Κύπρου από τη Ρωσία (1-0)

Russia's Aleksei Miranchuk, 2nd right, fights for the ball with Cyprus' Ioannis Kousoulos, left, and Kostas Laifis, right, during the Euro 2020 group I qualifying soccer match between Russia and Cyprus at the Nizhniy Novgorod Stadium in Nizhniy Novgorod, Russia, Tuesday, June 11, 2019. (AP Photo)

Την ήττα (1-0) γνώρισε η Εθνική Κύπρου στην εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην Ρωσία στο «Nizhniy Novgorod Stadium».

Στο πρώτο μέρος η Ρωσία μπήκε δυνατά στο παιγνίδι με σκοπό να πιέσει από την αρχή την Εθνική μας. Η πρώτη ευκαιρία για τους Ρώσους ήρθε στο 17ο λεπτό αφού ο Τζούμπα έπιασε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή ωστόσο ο Πάρντο ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα. Στο 24ο λεπτό οι Ρώσοι απώλεσαν νέα ευκαιρία έτσι ώστε να ανοίξουν το σκορ. Ο Φερνάντες έκανε το σουτ ωστόσο ο Κούσουλος απομάκρυνε σωτήρια πάνω στην γραμμή. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας. Ο Μαρκάσα έκανε την μπαλιά, ο Πιέρος επιχείρησε το σουτ ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από την εστία του Γκιγιέρμε. Στο 31ο λεπτό οι Ρώσοι απείλησαν εκ νέου με τον Ιόνοφ να κάνει την κεφαλιά με εξουδετερωμένο τον Πάρντο ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Οι Ρωσία συνέχισε την πίεση και στο 38ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ιόνοφ να πλασάρει εύστοχα εντός περιοχής.

Στην επανάληψη η Ρωσία έφτασε με το «καλησπέρα» κοντά σε ένα δεύτερο γκολ. Στο 51ο λεπτό ο Ιόνοφ έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Στο 69ο λεπτό η Ρωσία απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της αφού η κεφαλιά του Τζούμπα σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Πάρντο. Στο 87ο λεπτό ο Τζούμπα απώλεσε νέα ευκαιρία αφού από πολύ κοντά δεν κατάφερε να κερδίσει τον Πάρντο. Απ’ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι με την Εθνική μας να φεύγει για ακόμα μια φορά χωρίς βαθμολογικό όφελος.

ΡΩΣΙΑ: Γκιγιέρμε, Φερνάντες, Σεμένοφ, Οζντόεφ, Ζόμπνιν (78’ Μπαρίνοφ), Κουντριάσοφ, Ντζίκιγια, Γκολόβιν, Μίραντσουκ (64’ Α.Μίραντσουκ), Ιόνοφ (90+2’), Τζούμπα.
ΚΥΠΡΟΣ: Πάρντο, Κωστή, Ν.Ιωάννου, Αβραάμ (71’ Πίττας), Σωτηρίου, Κούσουλος, Μακρής (81’ Σπόλιαριτς), Γεωργίου (46’ Εφραίμ), Μαρκάσα, Αρτυματάς, Λαϊφης.