Η ΑΕΛ πήρε τη νίκη με 2-1 επί της ΕΝΠ (βίντεο)

Ο Αντάμοβιτς κάνει το 1-1 για την ΑΕΛ. Φωτογραφία από

Η ΑΕΛ πήρε το ζητούμενο και έφυγε από το «Τάσος Μάρκου» με ένα σημαντικό διπλό επικρατώντας με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή αφού μόλις στο 20’ βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Φυτανίδη. Στην επανάληψη τα γκολ των Αντάμοβιτς και Ντόσα Τζούνιορ έφεραν το ματς «τούμπα» και η ΑΕΛ πήρε τη νίκη.
Η πρώτη καλή φάση στο ματς ήρθε στο 19 όταν με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Ουντότζι ανάγκασε τον Πρόσεκ να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ. Ενα λεπτό αργότερα, ο Ριέρα εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βαλλιάνος με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η Ενωση συνέχισε να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 32’ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ της. Ο Ουντότζι έκανε ένα εξαιρετικό σουτ όμως ο Πρόσεκ απόκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Δύο λεπτά αργότερα η γηπεδούχος, απείλησε ξανά με ένα σουτ του Ζάρατε λίγο έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ, και η πρώτη της τελική στον αγώνα ήρθε στο 43’. Ο Αντάμοβιτς έγινε κάτοχος της μπάλας, βρήκε χώρο και έκανε ένα δυνατό σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Στο 44’ ο Νιλς Τεξέιρα δοκίμασε ένα σουτ, όμως ο Κλέιμαν μπλόκαρε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ είχε μια καλή στιγμή στο 48’. Ο Χουράδο έστρωσε στον Σίλβα μέσα στην περιοχή όμως το τελείωμα του Πορτογάλου ήταν ότι χειρότερο και η μπάλα έφυγε άουτ. Πατούσε πολύ καλύτερα στην επανάληψη η ΑΕΛ και εξαργύρωσε την υπεροχή της στο 58’ με τον Αντάμοβιτς με ένα πανέμορφο τελείωμα μέσα από την περιοχή να κάνει το 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ κέρδισε το φάουλ από πλάγια θέση λίγο έξω από την περιοχή. Ο Σίλβα εκτέλεσε με μπαλιά στην περιοχή και ο Ντόσα Τζούνιορ με άπιαστη γυριστή κεφαλιά έφερε το παιχνίδι «τούμπα» κάνοντας το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Από εκεί και πέρα δεν υπήρξε κάτι αξιόλογο και έτσι στο τέλος η ΑΕΛ κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από το Παραλίμνι επικρατώντας με 2-1.
ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα, Ενόχ (71’ Κουμής), Ζάρατε (84’ Φράγκος), Ουντότζι, Αμπαρτζουμιάν, Βαλλιάνος, Κυριάκου, Φυτανίδης, Μαϊσουράντζε, Πίττας.
ΑΕΛ: Πρόσεκ, Ντόσα, Γκοντάλ, Λαφράνς (46’ Γουίλερ), Αβραάμ, Τεξέιρα, Νταβόρ, Σίλβα (76’ Γκαστανιάγα), Αντάμοβιτς, Μακρής, Χουράδο (73’ Αγκάνοβιτς).