Η Ανόρθωση γλύτωσε το «κάζο» στο 92’ (2-2)

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Πισωγύρισμα φαίνεται να είναι για την Ανόρθωση το 2-2 με την ΑΕΚ Κουκλιών, σε αγώνα που έγινε στο άδειο λόγω τιμωρίας «Αντώνης Παπαδόπουλος». Τελικά όμως, όχι μόνο δεν ήταν πισωγύρισμα αλλά η ομάδα του Ζόρζε Κόστα απέφυγε την ήττα μόλις στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο νεαρός Ανδρέας Μακρής -που μπήκε αλλαγή στο 78- διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η «Κυρία» ήθελε πάση θυσία τη νίκη για να συνεχίσει το νικηφόρο σερί της μετά τις διαδοχικές νίκες με Αλκή και Δόξα, και να διατηρήσει την επαφή της με τις πρώτες θέσεις, όμως δεν έπαιξε για τη νίκη. Μπορεί να την ήθελε αλλά οι παίκτες της δεν ήταν καλά προετοιμασμένοι και φάνηκε να υποτιμούν τους νεοφώτιστους. Κι όμως ξεκίνησαν πολύ καλά, αφού οι «γαλάζιοι» προηγήθηκαν στο 40’ με τον Λεάντρο Μπεσέρα. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός, που έκανε ντεμπούτο στην αρχική ενδεκάδα, ήταν από τους πρωταγωνιστές και στην φάση του γκολ αξιοποίησε την μπαλιά του Φοφανά και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Η γηπεδούχος Ανόρθωση διατήρησε τον έλεγχο και είχε μάλιστα ευκαιρία για δεύτερο γκολ με το σουτ του Μάκου που κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι. Η ΑΕΚ Κουκλιών «τιμώρησε» «Κυρία» όταν ισοφάρισε στο 64’ από άστοχη έξοδο του Βέγκα με τον Βράντζικαν να σκοράρει σε κενό τέρμα. Οι φιλοξενούμενοι δέκα λεπτά αργότερα έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Γκόμες για δυνατό μαρκάρισμα στον Αντιτς. Για την ίδια φάση αποβλήθηκε και ο προπονητής της ΑΕΚ, Δημήτρης Ιωάννου, για διαμαρτυρίες.

Με παίκτη λιγότερο, η ομάδα των Κουκλιών αιφνιδίασε στο 81’ όταν ο Ακόστα με εξαιρετικό απευθείας κτύπημα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, κάρφωσε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Βέγκα. Η Ανόρθωση πίεσε για να αποφύγει την ήττα και τα κατάφερε στο 90+2’ με προβολή του Μακρή.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Ζόρζε Κόστα): Βέγκα, Δημητρίου, Αβραάμ, Αντιτς (78’ Ανδ. Μακρής), Παβίσεβιτς, Μάκος, Οχαγιόν (68’ Κολαούτι), Μπεσέρα, Κάλβο, Φοφανά (62’ Γκριγκαλασβίλι), Γκαρσία.

ΑΕ ΚΟΥΚΛΙΩΝ (Δημήτρης Ιωάννου): Καϊρίνος, Ιωάννου, Πικραμμένος, Σάββα, Μπάνο, Γ. Σιέλης, Ντε Μπρούνο (68’ Παχταλιάς), Ακόστα, Γκόμες, Βέσλεμ, Βράντζικαν (87’ Αν. Μακρής).