Η Ανόρθωση 1-0 τον Απόλλωνα (βίντεο)

Πανηγύρια των παιχτών της «Κυρίας».

Η Ανόρθωση πήρε το ντέρμπι κόντρα στον Απόλλωνα αφού κέρδισε με 1-0 την ομάδα της Λεμεσού με γκολ του Ντούρις στο 39ο λεπτό. Ο Απόλλωνας είχε τις ευκαιρίες και πλήρωσε την αστοχία, αλλά και την ατυχία του, αφού είδε δύο φορές την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Ουζόχο. Μεγάλη νίκη για την «Κυρία» που «χτύπησε» στην πρώτη και μοναδική της ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη είχε την ευκαιρία για να δώσει τέλος στο παιγνίδι.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά με σκοπό να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα, με την Ανόρθωση να έχει ελαφρώς την κατοχή της μπάλας. Ο Απόλλωνας ανέβασε σταδιακά τους ρυθμούς του και στο 22ο λεπτό απώλεσε διπλή τεράστια ευκαιρία για να μπει μπροστά στο σκορ. Αρχικά το πλασέ του Ζελάγια σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ουζόχο, ενώ στην επαναφορά από τον Σαρδινέρο παρενέβη την τελευταία στιγμή ο Σίλντενφελντ απομακρύνοντας σε κόρνερ. Στο 30ο λεπτό ο Απόλλωνας έφτασε για ακόμα μια φορά κοντά στο γκολ αφού ο Περέιρα έφυγε μόνος απέναντι στον Ουζόχο, ωστόσο ο τερματοφύλακας της «Κυρίας» απομάκρυνε εντυπωσιακά το σουτ του Αργεντινού. Εκεί που ο Απόλλωνας έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα, η Ανόρθωση πήρε το προβάδισμα κόντρα στην ροή του αγώνα. Ο Στεφανέλι έκανε την κάθετη πάσα την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Ντούρις που πέρασε τον Βάλε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας. Στο 45+1’ ο Απόλλωνας απείλησε με τον Περέιρα να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο Βίκτορ έβγαλε εντυπωσιακή άμυνα απομακρύνοντας σε κόρνερ.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας μπήκε πολύ δυνατά στο παιγνίδι και μόλις στο 47ο λεπτό απείλησε την εστία του Ουζόχο. Ο Μπρού έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Νιγηριανού τερματοφύλακα. Στο 58ο λεπτό ο Απόλλωνας στάθηκε άτυχος για δεύτερη φορά στο παιγνίδι, αφού το φαλτσαριστό σουτ του Παπουλή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ουζόχο. Στο 78ο λεπτό η «Κυρία» έφτασε πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ. Ο Κοφί έφυγε μόνος απέναντι από τον Βάλε και έκανε το πλασέ, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα απομάκρυνε σε κόρνερ με υπερένταση. Απ’ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι με την Ανόρθωση να πανηγυρίζει τρεις πολύτιμους βαθμούς για την μάχη που δίνει για μια θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Ουζόχο, Κοφί, Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Στρούνα, Εγγλέζου, Ντούρις (64’ Μικελντάτζε), Βίκτορ, Πράνιτς, Ιωάννου (86’ Οικονομίδης), Στεφανέλι (76’ Κυριάκου).
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Πέδρο, Χάμπος, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Μπρού, Περέιρα (66’ Σκέμπρι), Σαρδινέρο (46’ Παπουλής), Μάγκλιτσα (81’ Καραγιόλ), Ζελάγια.