Η Ενωση 2-1 την ΑΕΚ (βίντεο)

Το 2-0 της Ενωσης. Φωτογραφία από βίντεο.

Σημαντική και μεγάλη νίκη πέτυχε η ΕΝΠ απέναντι στην ΑΕΚ επικρατώντας με 2-1 με σκόρερ τους Πίττα και Κουμή.
Το γκολ για την ΑΕΚ ο Φλοριάν με πέναλτι. Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο ενώ από την πλευρά της η ΑΕΚ παρουσιάστηκε αγνώριστη σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια. Μέτριος ήταν ο ρυθμός αλλά και το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα μεταξύ της Ενωσης και της ΑΕΚ. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 19’ και ήταν για τους γηπεδούχους. Εγινε η μακρινή μεταβίβαση, ο Ολίβα μπήκε στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ όμως απόκρουσε ο Τόνιο.

Οσον αφορά την ΑΕΚ που ήταν αγνώριστη, απείλησε για πρώτη φορά στο 35’. Ο Τέτε βρήκε με μια κάθετη πάσα τον Φλοριάν που έκανε το πλασέ όμως ο Κλέιμαν μπλόκαρε σταθερά την μπάλα. Με την έναρξη της επανάληψης, η ΑΕΚ βρήκε μια καλή στιγμή μετά από σέντρα στην περιοχή όμως ο Φλοριάν δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και η μπάλα έφυγε παράλληλα από την εστία του Κλέιμαν. Η ΕΝΠ απείλησε στο 52’ με τον Ζάρατε ο οποίος μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Αρχικά ο Ζάρατε έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να κοντράρει και να φτάνει στον Ουντότζι ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε και την σέντρα και ο Πίττας με κεφαλιά νίκησε τον Τόνιο και έγραψε το 1-0. Μετά το γκολ της Ενωσης η ΑΕΚ προσπαθούσε σιγά σιγά να αντιδράσει χωρίς να είναι όμως ιδιαίτερα απειλητική αφού η επόμενη καλή της ευκαιρία ήρθε στο 70’ με τον Γιάννου να κάνει ένα εξαιρετικό σουτ όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Στο 73’ ο Ολίβα έκανε την σέντρα και βρήκε τον Κουμή ο οποίος ήταν μόνος στην περιοχή αλλά δεν κατάφερε να βρει σωστά την μπάλα και χάθηκε η ευκαιρία για την Ενωση να πετύχει κι άλλο γκολ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Πίττας έκανε μια ωραία προσπάθεια, έκανε και το σουτ όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 89’ η Ενωση πέτυχε και δεύτερο γκολ με σκόρερ αυτή την φορά τον Κουμή με πλασέ μετά από εκπληκτική πάσα του Ριέρα. Στο 90+4’ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Φλοριάν να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο Γάλλος ευστόχησε και έκανε το 2-1.

ΕΝΠ (Φελκ): Κλέιμαν, Αμπαρτζουνιάν, Αγγελή, Κυριάκου, Ολίβα, Ενόχ, Ριέρα, Ουντόνζι (71’ Κουμής), Πίττας, Ζάρατε (75’ Μαϊσουράντζε), Ρασμούσεν (83’ Κολοκούδιας).

ΑΕΚ (Ιραόλα): Τόνιο, Γκαρσία (46’ Κάσες), Καταλά, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Χέφελ, Λαρένα (74’ Ασούμπρε), Τρισκόφσκι, Ακοράν, Τέτε (58’ Γιάννου), Φλοριάν.