Η Νέα Σαλαμίνα 1-0 τον Ερμή (βίντεο)

Ο Κολομπάρτ κάνει το γκολ για την Νέα Σαλαμίνα. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Με σκόρερ τον κεντρικό αμυντικό της ο οποίος σε αντεπίθεση βρέθηκε… επιθετικός (!), η Νέα Σαλαμίνα πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στον Ερμή (1-0) και έκανε νέο βήμα εξάδας.

Πιο δυνατά μπήκε η Νέα Σαλαμίνα στην αναμέτρηση, με τον ρυθμό του παιχνιδιού να είναι ψηλό στα πρώτα λεπτά και τους γηπεδούχους να δημιουργούν πρώτοι τις προϋποθέσεις για γκολ. Από την άλλη ο Ερμής ξεκίνησε με αμυντικό χαρακτήρα, αλλά πολύ νωρίς κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, πιέζοντας ψηλά τη μεσοαμυντική γραμμή των «ερυθρόλευκων».

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι εξισορροπήθηκε πλήρως με τα λάθη όμως και από τις δύο πλευρές να πληθαίνουν στο χώρο της μεσαίας γραμμής και το ρυθμό του αγώνα να ανεβαίνει.
Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι και το ημίωρο της αναμέτρησης, με τον Ερμή όμως σε αυτό το διάστημα να γίνεται πιο απειλητικός και να φλερτάρει με το γκολ σε δύο περιπτώσεις.
Με τη συμπλήρωση του ημιώρου ήρθε τελικά το γκολ στο παιχνίδι και ήταν για λογαριασμό των γηπεδούχων, με τον Κολομπάρτ στο 30’ να φεύγει στην αντεπίθεση και μετά από μεταβίβαση του Ελουντού να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει ιδανικά τον Αραμπατζή σημειώνοντας το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα και αφού είχε πλέον την ψυχολογία με το μέρος της, η Νέα Σαλαμίνα σε μια επιθετικής της προσπάθεια κέρδισε πέναλτι με τον Κωστή να ανατρέπεται εντός της περιοχής από τον Πουτζουρή. Την εσχάτη των ποινών ανάλαβε να εκτελέσει ο Κίνγκσλεϊ, αλλά απέναντί του βρήκε σε ετοιμότητα τον Αραμπατζή που έπεσε στη σωστή γωνία, απέκρουσε την μπάλα και κράτησε την ομάδα της Αραδίππου μέσα στο παιχνίδι διατηρώντας το 1-0.

Το σκορ παρέμεινε ως είχε και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ερμή να αδυνατεί να αντιδράσει και να γίνει απειλητικός και τη Νέα Σαλαμίνα να πιέζει για να πετύχει το δεύτερο γκολ.

Αντίθετα με ό,τι έγινε στο πρώτο μέρος, ο Ερμής ήταν η ομάδα που μπήκε πιο αποφασιστικά και δυνατά στο γήπεδο στην επανάληψη, πιέζοντας ψηλά τους γηπεδούχους για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.
Η ομάδα της Αραδίππου ήταν η κυρίαρχος του παιχνιδιού μέχρι τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, καθώς από το 60’ και μετά η Νέα Σαλαμίνα ισορρόπησε το παιχνίδι και πήρε μέτρα μπροστά στον αγωνιστικό χώρο.
Oσο περνούσε ο χρόνος ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε με τα φάουλ και τις διακοπές στο παιχνίδι να αυξάνονται και το άγχος και από τις δύο πλευρές να είναι ευδιάκριτο.

Στο τελευταίο στάδιο του αγώνα οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.
Τελικά η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να διαχειριστεί άψογα το υπέρ τις προβάδισμα και κράτησε το 1-0 μέχρι το τελικό σφύριγμα του αγώνα.
ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Φουστάρ, Γκολομπάρτ, Χριστοφόρου, Τζαίλσον, Κορέια, Μαργκάσα, Κωστή (90’+3 Αγκους), Ελουντού (86’ Σικόρσκι), Τιάγκο (80’ Σιαθάς), Κίνγκσλεϊ.
ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Πουτζιουρή, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Ντεβέσα (78΄Λύτρας), Μακρίεφ (69’ Μαύρου), Μαλόν, Ψάλτης, Κουατζίκα, Ενγκανγκά (62’ Κατσιατής), Κίκε Μπούλα.