Η πρόκριση ήρθε από την άμυνα (βίντεο)

Ο Γιούστε με κεφαλιά σφραγίζει τη νίκη και πρόκριση του Απόλλωνα στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Φωτοραφία από βίντεο.

Ενας… αμυντικός «καθάρισε» την υπόθεση – πρόκριση για τον Απόλλωνα. Ο Εκτορ Γιούστε σημείωσε και τα δύο γκολ της Λεμεσιανής ομάδας, από ένα σε κάθε μέρος, στη νίκη με 2-0 επί της Στούμπρας. Επόμενος αντίπαλος η Ζελέσνιτσαρ, με το πρώτο παιχνίδι να διεξάγεται σε μία εβδομάδα στη Βοσνία.
Από την έναρξη του αγώνα ο Απόλλων μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και θέλησε να επιβάλει το ρυθμό του. Ο στόχος του «γρήγορου» γκολ επιτεύχθηκε και αυτός και το… καλησπέρα, με τη Λεμεσιανή ομάδα να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα. Με δουλεμένη στην προπόνηση φάση, ο Zοάο Πέδρο εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Γιούστε με γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0 στο 7’.

Η Λεμεσιανή ομάδα συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι, ωστόσο δεν δημιουργούσε φάσεις μέχρι και το 23’ και πάλι με στημένη φάση. Εκτέλεση φάουλ του Ζοάο Πέδρο λίγο πιο κάτω από το κέντρο του γηπέδου, κεφαλιά του Γιούστε, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Γοσβιάκι. Ακολούθως και παρότι η ομάδα του Αυγουστή ήταν αυτή που έδειχνε διάθεση για κάτι καλό δεν καταγράφηκαν κάποιες καλές φάσεις με εξαίρεση ένα σουτ του Σακέτι από το ύψος της περιοχής, με το Γοσβιάκι να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ στο 45’.
Ιδια εικόνα και στην επανάληψη, με τον Απόλλωνα να έχει την κατοχή της μπάλας και τη Στούμπρας να προσπαθεί να βγει με αξιώσεις στην αντεπίθεση. Η πρώτη καλή φάση σημειώθηκε στο 55’, όταν ο Γοσβιάκι έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Σκέμπρι, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα το διαγώνιο σουτ του Ζοάο Πέδρο από πλάγια θέση έφυγε άουτ.
Η τρίτη ευκαιρία των «κυανόλευκων» στην επανάληψη ήταν και… φαρμακερή. Σέντρα του Παπουλή από αριστερά και ο προωθημένος Γιούστε με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι διπλασίασε τόσο τα δικά του τέρματα όσο και της ομάδας του στο 62’.

Η Λεμεσιανή ομάδα δεν έμεινε, ωστόσο, εκεί και πίεσε και για ένα τρίτο γκολ, χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες με τους Μάρκοβιτς και Κυριάκου στο 71’ και στο 77’, ενώ στο 84’ απείλησε εκ νέου όταν το σουτ του Σέρβου μέσου απέκρουσε με γροθιές ο Γοσβιάκι.
Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με την ομάδα του Αυγουστή να διαχειρίζεται άψογα το προβάδισμά της και να παίρνει τη νίκη-πρόκριση με 2-0, έστω κι αν είχε κάποιες καλές ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ με το Βασιλείου στο 87’ και το Μάρκοβιτς στις καθυστερήσεις, όταν και… σημάδεψε το δοκάρι.
AΠΟΛΛΩΝ: Bάλε, Ζοάο Πέδρο, Βασιλείου, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σακέτι, Κυριάκου, Παπουλής (90’ Πίττας), Σαρδινέρο (68’ Μάρκοβιτς), Σκέμπρι (83’ Ζελάγια), Μάγκλιτσα.
ΣΤΟΥΜΠΡΑΣ: Γοσβιάκι, Ματέους Μπισί, Αλμέιδα, Ναζάρε, Βιλέλα, Ματσαρασβίλι (74’ Αλσένι), Τσερκάουσκας, Σαντάουσκας, Αγκοστίνο Κα, Μάρκος (56’ Γκαλκεβίτσιους), Μπουτσαρέμπ (46’ Λίου).