Θέαμα 5 αστέρων από Ομόνοια (5-0 την Αλκή)

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια και μάλιστα με 5-0 επί της Αλκής, στο ΓΣΠ. Οι «πράσινοι» του Μιγκέλ Ανχελ Λοτίνα κυριάρχησαν -όπως δείχνει και το σκορ- σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν είχαν πρόβλημα να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης πετυχαίνοντας πέντε γκολ με πέντε διαφορετικούς σκόρερ.

Το σκορ άνοιξε στο 15ο λεπτό ο Γκιγκίεβιτς με προβολή μετά από μπαλιά του Λεάντρο, ενώ στο 40’ ο Πολωνός φορ ετοίμασε το γκολ για τον Πλατινί που διαμόρφωσε το 2-0. Η Ομόνοια συνέχισε ασταμάτητη να ψάχνει κι άλλα γκολ στην επανάληψη, και αφού είχε δοκάρι στο 46’ με τον ψηλοκρεμαστό σουτ του Σκέμπρι, βρήκε δίχτυα με τον Σερτζίνιο να σκοράρει το πρώτο του τέρμα με την φανέλα της Ομόνοιας στο 59’ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι. Στην παράβαση υπέπεσε ο Καστάνας στον Σκέμπρι με τον διαιτητή Ορθοδόξου να δείχνει και κόκκινη κάρτα στον αμυντικό της Αλκής. Νωρίτερα, στο 48’, ακυρώθηκε γκολ της Ομόνοιας: Ο Μαρκάσα έκανε το πλασέ, η μπάλα βρήκε στον Σκέμπρι και κατέληξε στα δίκτυα αλλά ο Μαλτέζος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 71’ ο Μαρκάσα μετά από φάση διαρκείας πέτυχε το 4-0. Ο Πορτογάλος ήταν εκ των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης, καθώς είχε και δύο προσπάθειες στο δοκάρι, στο 5’ και στο 26’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σκέμπρι με τακουνάκι στο 75’ μετά από δεύτερη ασίστ του Λεάντρο, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα (74’) είχε δοκάρι.

Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Ρικάρντο Φερνάντες τραυματίστηκε από τον Μαρκάσα σε μια διεκδίκηση της μπάλας και αποχώρησε. Ο τραυματισμός του δεν εμπνέει ιδιαίτερη ανησυχία, όμως για προληπτικούς λόγους θα περάσει την Κυριακή από εξετάσεις.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Μιγκέλ Ανχελ Λοτίνα): Μορέιρα, Κυριάκου, Λεάντρο, Σερφά, Αλαμπί, Φερνάντες (24’ Σερτζίνιο), Μαρκάσα, Σκέμπρι, Πλατινί, Ασίς (57’ Αντράντε), Γκιγκίεβιτς (72’ Εφραίμ).

ΑΛΚΗ (Κώστας Καϊάφας): Στυλιανού, Καστάνας, Λίλλης, Χαραλάμπους, Φυλακτού, Δημητρίου (46’ Αναστασίου), Παναγιώτου (68’ Μιχαήλοβιτς), Κυπριανού, Χριστοφίδης, Λαΐφης, Χριστοφή.