Ισόπαλη (1-1) αλλά βελτιωμένη η ΑΕΚ

Ο Πέτρος Μάνταλος έχει ανοίξει το σκορ για την ΑΕΚ στο φιλικό με την Μακάμπι Νετάνια και δέχεται τα συγχαρητήρια των συμπαικτών του. (φωτογραφία Ευρωκίνηση)

Μια ΑΕΚ με σαφή βελτίωση σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού της και κυρίως σε αυτόν της κυκλοφορίας της μπάλας έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Μακάμπι Νετάνια στο προτελευταίο της φιλικό παιχνίδι επί Πολωνικού εδάφους. Πάντως οι «κιτρινόμαυροι» χρειάζονται ακόμη ρυθμό και κυρίως να γίνουν πιο αποτελεσματικοί στις προσπάθειές τους.

Η ΑΕΚ άρχισε να πιέζει από το πρώτο λεπτό και στο 6’ ο Μάνταλος έβγαλε την κάθετη πάσα προς τον Λιβάγια, αλλά πριν αυτός σουτάρει από καλή θέση, τον έκοψαν οι Ισραηλινοί. Μετά το 15’ η Νετάνια ισορρόπησε την κατάσταση και είχε δυο καλά σουτ, ωστόσο αυτή που άνοιξε το σκορ ήταν η «Ενωση». Συγκεκριμένα στο 23’ ο Λιβάγια «έκλεψε» τη μπάλα και τροφοδότησε τον Μάνταλο ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το 1-0.

Στο 28΄ο Κλωναρίδης έκανε μια εξαιρετική κούρσα από τα αριστερά και μπήκε στην περιοχή της Νετάνια, αλλά το γύρισμα που επιχείρησε προς τον Λιβάγια κόπηκε από τους αμυντικούς. Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι καλύτερη και στο 41’ πλησίασε και σε δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ του Λιβάγια μέσα από την μεγάλη περιοχή αποκρούσθηκε από τον γκολκίπερ των Ισραηλινών.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος μ’ ένα καλό σουτ του Ζεράλδες στο 46’ που δεν βρήκε στόχο για να ακολουθήσει στο επόμενο λεπτό νέα καλή φάση για τους «κιτρινόμαυρους» μ’ ένα σουτ του Λιβάγια που εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας Αμος. Κι εκεί που η «Ενωση» έψαχνε το δεύτερο γκολ, δέχτηκε την ισοφάριση (1-1) στο 53’ με καλοτραβηγμένο φάουλ του Γκόλομαρ. Η «Ενωση» παρά το γκολ που δέχτηκε κόντρα στην ροή του αγώνα ήταν αυτή που διατήρησε τον έλεγχο της αναμέτρησης, όμως παρά την υπεροχή της δεν κατάφερε να σκοράρει μέχρι το φινάλε και να φτάσει στη νίκη.

ΑΕΚ: Μπάρκας (64’ Αθανασιάδης), Παουλίνιο, Βράνιες (64’ Οικονόμου), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ (69’ Λόπες), Σιμάο (71’ Γαλανόπουλος), Σιμόες, Κλωναρίδης, Μάνταλος (77’ Ντέλετιτς), Ζεράλδες, Λιβάγια.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΝΕΤΑΝΙΑ: Άμος, Γκολομπάρτ, Χεουμπάς, Καχλόν, Μπορενστάιν, Φίνις, Κοχέν, Χικάχ, Κεχάτ, Κανικόφσκι, Ασκενάζι.

Καρντόσο: Φτάσαμε κοντά σε αυτά που θέλαμε
Ευχαριστημένος από την εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος έμεινε ο Μιγκέλ Καρντόσο, επισημαίνοντας ότι σε κάποιες περιπτώσεις οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν όπως ο ίδιος θέλει.
«Υπήρξαν στιγμές που φτάσαμε πιο κοντά σε αυτό που θέλαμε. Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου υπήρχαν στιγμές που δεν μου άρεσαν. Αυτή τη στιγμή η ομάδα πράγματι προσπαθεί να εφαρμόσει όσα δουλεύουμε στις προπονήσεις. Στο πρώτο ημίχρονο κάποιες φορές δεν το κάναμε. Στο πρώτο ημίχρονο, περιέργως, όταν βάλαμε τη μπάλα κάτω σκοράραμε και κάναμε φάσεις», είπε αρχικά ο Πορτογάλος τεχνικός και πρόσθεσε:
«Στο ημίχρονο είπα στους παίκτες μου πως όταν πιέζουμε και έχουμε τη μπάλα, κάνουμε δύσκολη τη ζωή του αντιπάλου. Και οι παίκτες το κατάλαβαν. Γι’ αυτό και στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε πολύ καλύτερη εικόνα. Πιο κοντά σε αυτά που ζητάμε».