Καλό «Χ» για τον Ερμή

ΛΕΥΚΩΣΙΑ. (Γραφείο Εθνικού Κήρυκα). Τρίτο παιχνίδι, τρίτη ισοπαλία μεταξύ Ομόνοιας και Ερμή, καθώς οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλοι 3-3.

Αποτέλεσμα που ικανοποιεί περισσότερο την ομάδα της Αραδίππου που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1, ωστόσο έπαιξε φουλ επίθεση στο τελευταίο 20λεπτό και κατάφερε να ισοφαρίσει και να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας, που διατηρεί την διαφορά των δύο ομάδων στους τρεις βαθμούς, όσον αφορά την μάχη της τέταρτης θέσης.

Η Ομόνοια κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να εξαργυρώσει την υπεροχή της με προβάδισμα 3-1 με δύο τέρματα του Αντρέ Σκέμπρι και ένα του Λεάντρο, ωστόσο δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη νίκη, και πέντε λεπτά πριν το τέλος δέχθηκε την ισοφάριση από τον Παπαθανασίου στο 85’.

Το σκορ άνοιξε στο 12’ για την Ομόνοια με τον Σκέμπρι ύστερα από μπαλιά του Εφραίμ, ενώ στο 49’ ο Ερμής με τον Ταγκμπατζούμι έφερε το ματς στα ίσια. Στο 51’ ο Σκέμπρι από πάσα του Φερνάντες έκανε το 2-1, στο 58’ ο Λεάντρο με κεφαλιά το 3-1 και στο 66’ είχε δοκάρι ο Ασίς. Στο 72’ ο Ερμής πάλι με τον Ταγκμπατζούμι μείωσε σε 3-2 και το τελικό 3-3 διαμόρφωσε στο 85’ ο Παπαθανασίου διαμόρφωσε το τελικό 3-3. Στο 90+4’ ο Ασίς πέτυχε γκολ, όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Λανθασμένη απόφαση του Στέλιου Νικήτα.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Κώστας Καϊάφας): Μορέιρα, Κυριάκου, Σερφά, Αντράντε (66’ Αλαμπί), Σκαραμοτσίνο, Σερτζίνιο, Λεάντρο, Εφραίμ, Φερνάντες, Ασίς, Σκέμπρι (80’ Ρούμπιο).

ΕΡΜΗΣ (Νίκος Παναγιώτου): Αραμπατζής, Μαχράτζε, Αλίμι (83’ Οκκάς), Ζαρκοβιτς, Σαμάρας, Ταραλίδης, Μοράν, Ντε Πίνα, Μπεμπά (70’ Παπαθανασίου), Ταγκμπατζούμι, Μανού.