«Κερδισμένος» στην… ήττα του ο Αστέρας Νέας Υόρκης

Η ομάδα του Αστέρας Νέας Υόρκης (όρθιοι από αριστερά): Στυλιανού (προπονητής), Γκανασούλης, Aguilar, Andrade, Γιαννούλης, Davi L., Distasi M., Nako, Calle Herrera, Biba. (Καθιστοί από αριστερά): Davi B., Στυλιανού, Καραμήντζος, Λαδάς, Πετρίδης Τ. (Φωτογραφία: Αστέρας ΝΥ)

Ο Αστέρας ΝΥ δεν τα κατάφερε να προκριθεί στο επόμενο γύρο του θεσμού Strumpf Cup. Ηττήθηκε με σκορ 3-0 από την Sandjak FC σε έναν αγώνα που διεξήχθη στο Randall’s Island.
Με ελλείψεις βασικών παικτών ο Αστέρας πάλεψε το παιχνίδι απέναντι σε μια πολύ καλά οργανωμένη ομάδα. Παρά την ήττα του η ομογενειακή ομάδα «κέρδισε» τρεις νεαρούς ποδοσφαιριστές οι οποίοι με την εμφάνισή τους άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις. Γκανασούλης, Στυλιανού και Γιαννούλης έδειξαν ότι θα αποτελέσουν σημαντικό κεφάλαιο για το μέλλον της ομάδας. Επίσης η επανεμφάνιση του βελτιωμένου και ανανεωμένου Αλέξανδρου Λαδά ύστερα από πολύ καιρό έδειξε πως θα δώσει πολλές σημαντικές λύσεις στον επιθετικό τομέα. Η προετοιμασία που έκανε στη Τρίπολη με τις ακαδημίες Αστέρα για 20 ημέρες ήταν μια μοναδική εμπειρία για τον ποδοσφαιριστή.

100% βελτιωμένος επέστρεψε στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις από την προετοιμασία του στη Τρίπολη ο Αλέξανδρος Λαδάς. (Φωτογραφία: Αστέρας ΝΥ)

Από την αρχή του αγώνα η γηπεδούχος Sandjak FC έδειξε τις επιθετικές διαθέσεις της για ένα γρήγορο γκολ, όμως ο νεαρός Γκανασούλης είχε κατεβάσει ρολά και σε στιγμές όπως στο 4’, στο 6’ και στο 11’ κρατούσε το μηδέν στην εστία του. Στο 13’ όμως, ένα ψιλοκρεμαστό σουτ του αντιπάλου έξω από την περιοχή, πήρε μια περίεργη τροχιά λόγω του δυνατού ανέμου που επικρατούσε κατά τη διάρκεια του αγώνα και κατέληξε στα δίχτυα του Αστέρα.
Από κει και πέρα η ομογενειακή ομάδα ισορρόπησε το παιχνίδι χωρίς να μπορεί εύκολα να φτάνει στη αντίπαλη εστία. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Αστέρα ήρθε στο 32’ με ένα πολύ καλό σουτ του Calle Herrera το οποίο πέρασε ξυστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 35’ η Sandjak είχε σουτ στη συμβολή των δοκαριών ενώ κατάφερε και διπλασίασε τα τέρματά της στο 40’.
Ο προπονητής Στυλιανού δίνει οδηγίες κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου. (Φωτογραφία: Αστέρας ΝΥ)

Το τελικό 3-0 σημειώθηκε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, στο 48’. Το υπόλοιπο του δευτέρου ημιχρόνου κύλησε με ένα παιχνίδι κέντρου και με τις δύο ομάδες να δείχνουν κουρασμένες από την μεγάλη ένταση του πρώτου ημιχρόνου. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες όλων των παικτών του Αστέρα, δεν ήταν αρκετές για κάτι το καλύτερο.
Την επόμενη Κυριακή ο Αστέρας Τρίπολης ΝΥ θα αγωνισθεί στην έδρα του (College Point Field) στις 6 μ.μ., με τον Αστέρα GCC για το θεσμό Edwards Cup (League Cup) και το Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2019 στο κέντρο Λατέρνα (47-20 Bell Blvd, Bayside NY 11361 – Τηλ: 347-203-4757, 718-726-8209 και 347-873-9987) θα διεξαχθεί ο ετήσιος χορός της ομάδας.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΝΥ (Στέλιος Στυλιανού): Γκανασούλης, Καραμήντζος, Davi L., Aguilar, Andrade, Biba, Nako, Πετρίδης Τ., Γιαννούλης, Davi B., Distasi M., Λαδάς, Στυλιανού, Calle Herrera.